Kitap Tavsiyesi: Kürk Mantolu Madonna

Ana Sayfa » Genel Kültür » Kitap Tavsiyesi: Kürk Mantolu Madonna
Kitap Tavsiyesi: Kürk Mantolu Madonna

Kitap Tavsiyesi Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna, Sabahhattin Ali’nin başyapıtlarından biridir. Okunduğunda uzun süreli izler bırakan psikolojik tahliller ve betimlemeleri ile Türk edebiyatının en başarılı ve ölümsüz eserlerindendir.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin aşka olan tutkuyu en iyi şekilde anlattığı romanıdır. Kitap okuyucuya romanın başkarakteri olan Raif Efendi’nin içsel yolculuğunu aşk ile sarıp sarmalayarak sunar. Fakat bu aşk hüzünlü bir aşktır. Okurken sizin kalbinizi de sızlatacak olan bir aşktır bu.

Konusu:

Romanın başkarakterleri Raif Efendi ve Maria Puder’dir.

Raif karakteri kitapta içine kapanık, melankolik ve dış dünyaya uyum sağlayamamış, hayatı boyunca her şeye boyun eğmiş, haksızlığa uğradığında bile buna ses çıkarmayacak karşı koyamayacak bir kişilik olarak tasvir edilmiştir. Sevmediği bir kadınla evlenmiştir. Kendi hayatına yön verememiş, başkalarının istediği bir insan olarak hayatını sürdürmüştür. Hayatında gerçekten yaşadığını hissettiği bir anısı olmuştur ve bunu günlüğüne aktarmış bizlere her anını ümitle okuyacağımız bir aşk öyküsü hediye etmiştir.

Peki, bu aşk nasıl mı başlamış?

Raif Efendi 20’li yaşlarında babasının isteği üzerine Berlin’e gider. Sanata olan ilgisi bir galeride ‘Kürk Mantolu Madonna’ isimli bir tabloyu görüp ona platonik aşık olması ile hayatında gerçekten yaşadığını hissettiren anılarının başlangıcını oluşturur. Bu tablo onda daha önce hissetmediği duygular uyandırmıştır. Tablo aslında bir oto portredir ve tablonun sahibi Maria Puder, Raif’in tabloya olan hayranlığını fark etmiştir. Raif’in Maria Puder ile tanışması, onunla konuşmaları aralarında geri dönüşü olmayacak bir aşkın bir tutkunun filizlerini başlatacaktır.

Maria’nın karakterine bakacak olursak, Raif’e göre dominant, canı ne isterse onu yapan özgür bir karakterdir. İkisi birbirine zıt özellikleri ile birbirini tamamlayacaktır. Raif, Maria’ya deli gibi aşık olmuştur, onu o kadar çok sevmektedir ki Maria da bu aşka karşı kayıtsız kalmamıştır. Başlarda Maria’nın duygularından pek emin olmasa da Raif, okuyucu Maria’nın da Raif’i ne kadar çok sevdiğini görecektir. Birlikte rüya gibi, çok güzel günler geçirirler fakat bir gün Raif’in babasından gelen mektup onları kısa süre ayıracaktır. Fakat bu kısa sürecek sandığımız ayrılık aslında iki taraf içinde hüzünlü bir sonun başlangıcını oluşturacaktır.

Kesinlikle herkesin okuması gereken mükemmel bir kitap olan Kürk Mantolu Madonna, bir aşkın bu yüce duygunun en güzel, en naif ifadelerini sunmaktadır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kitap Tavsiyesi: Kürk Mantolu Madonna - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır