Kitap Tavsiyesi: “Aylak Adam”

Ana Sayfa » Genel Kültür » Kitap Tavsiyesi: “Aylak Adam”
Kitap Tavsiyesi: “Aylak Adam”

Aylak Adam

Aylak adam, Yusuf Atılgan’ın aylaklığı özendiren, başkarakterinin içsel konuşmaları ve başından geçenlerinin anlatıldığı Türk romanının başyapıtlarından biridir.

Dörde ayrılmış olan kitap, her bölümde farklı mevsimlerde bir yıl boyunca C.’nin başından geçen olayları anlatır. Gününü kitap okuyarak, sanat çevresinden arkadaşları ile sohbet ederek geçiren durmadan düşünen bir aylaktır C.

Bir işi hatta bir ismi bile olmayan bir karakter olarak karşımıza çıkar Aylak Adam. Babasından kalan evlerin kirasıyla geçinen paraya değer vermeyen, sokaklarda dolaşan kimsenin görmediği fark etmediği ayrıntılar üzerine kafa yoran, insanların bu sıradan, tekdüze yaşamda nasıl var olduklarını sorgulayan bir karakterdir. Kitapta sadece C. olarak çıkar karşımıza Aylak Adam. C. saf aşkı aramaktadır. Yolda, tramvayda, vapurda sürekli bu ikinci kişiyi arar. Kahve köşelerinde bekler, sokak aralarında O’nu takip eder.

Sıkılgan, huysuz kişilik özelliklerini sık sık hissettiren karakterin başından iki aşk macerası geçer.  İlki üniversite öğrencisi Güler’dir, diğeri ise ressam olan sevgilisi Ayşe’dir.  Gülerde aradığını bulamayan C. Ayşe ile olaylı bir aşk süreci yaşar.

Kitapta kendisinden “Aylak’ım ben, aylaklık dünyanın en zor işi” diyerek bahseder. Kitapta adının olmaması ise şu cümlelerde güzel bir şekilde ifade edilmiştir: “Bence insanın adı onunla en az ilgili olan yanıdır. Doğar doğmaz, o bilmeden başkaları veriyor. Ama yapışıp kalıyor ona…”

Kitaptan Bazı Sözler;

“Bunca lüzumsuz eşya vardı da, neden en gereken, bir sigara küllüğü yoktu. Kadınlar da böyleydi. Dünyada gereğinden çok kadın vardı ama yalnız bir teki yoktu.”

“İnsanlar haksızken daha çok bağırır.”

“Belki de insanlar kendi kendilerini düşünmek, hayaller kurmak için yeteri kadar yalnız kalamadıklarından anlayışsız oluyorlardı.”

“Doğru, hep başkasıyız. Ayak bastığımız her yer dünyanın merkezi oluyor. Her şey bizim çevremizde dönüyor.”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kitap Tavsiyesi: “Aylak Adam” - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır