Kitap Okumanın Faydaları

Ana Sayfa » Genel Kültür » Kitap Okumanın Faydaları
Kitap Okumanın Faydaları

kitap okumanın faydaları

Kitaplar bilgi birikiminin vazgeçilmez bir parçası olmasının yanı sıra aynı zamanda kişinin en yakın dostudur. Kitapların kişisel gelişime sağladığı katkılar ise saymakla bitmez. Bunları saymaya geçmeden önce tarihe damgasını vurmuş birçok önemli ismin başarılarının büyük bir kısmının kitap okuma alışkanlıklarına bağlı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Kitap okumanın kişiye katkıları;

Kitap okumak, beynin gelişimine büyük oranda katkı sağlar. Çünkü beynin iki lobu arasında bağlantı kurar. Okuyan insanın düşünceleri ve konuşması farklı olmakla birlikte hemen dikkat çeker. Toplumda kabul gören bir kişiliğe sahip olur, kendini her zaman iyi bir şekilde ifade eder. Çünkü kitap okuma alışkanlığı aynı zamanda kişinin kendine olan güvenini de arttırır. Kişiye sosyal bir karakter kazandırır.

Geri kalmış toplumlara baktığımızda birçoğunun eğitimsiz, eğitim seviyeleri düşük toplumlar olduğunu görürüz. Bu toplumların kitap okuma alışkanlıkları da yoktur ya da oldukça azdır. Yani toplumların gelişmişlik düzeyinde de kitap okuma alışkanlığının payı büyüktür.

Kitap okuyan insanların kelime dağarcığı da zengindir. Bunun kişiye katkısı ise daha fazla kavramla düşünebilmesini sağlamasıdır. Geniş bir düşünce ufkuna sahip olmakla birlikte, olaylara farklı açılardan bakma ve inceleme yetenekleri vardır.

Kitap okumak bekleme yapılan yerlerde sizin en iyi şekilde zaman geçirmenizi sağlar. Canınız hiç sıkılmaz. Geçirilen zamanı zevkli hale getirir.

Kitap okuyarak zamanda yolculuk yapmak mümkündür. Nasıl mı? Dünyanın her noktasına istediğiniz yere, geçmişe ve geleceğe kitaplar aracılığıyla yolculuk yapabilirsiniz.

Okuduğunuz kitaplardaki karakterler size farklı perspektifler sunarak hayata dair farklı tavsiyelerde bulunur.

Kitap okuyan insanın konsantrasyonu da güçlüdür.

Hayal gücünü güçlendirir ve yaratıcılığı arttırır.

Son olarak kitap okumak beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı güçlendirir.

Kitap okumak güzeldir, okuyun!

 Kitap okumanın faydaları nelerdir yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

5.00 avg. rating (93% score) - 3 votes

Kitap Okumanın Faydaları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır