Kırmızı Reishi Mantarının Faydaları

Ana Sayfa » Genel Kültür » Kırmızı Reishi Mantarının Faydaları
Kırmızı Reishi Mantarının Faydaları

Kırmızı Reishi Mantarı

Çinli Shennong tarafınca keşfedildiğine inanılan kırmızı reishi mantarı, Batı’nın yükselmekte olan trendi olarak; Çin tıbbında mutluluğun ve ruhun mantarı olarak isimlendirilmiştir. Bu mantar çeşidi sağlamış olduğu faydaları, tedavi özellikleri ve yararları nedeniyle bitkiler aleminin kralı olarak kendisine yer edinmiştir.

Reishi mantarının faydaları, çok amaçlı kullanımı, çok eski tarihlere dayanmaktadır. Eski zamanlardaki Çinli aristokratların bu mantarı suda kaynatıp içtikleri bilinmektedir. Ağaç gövdelerinde büyümekte olan bu mantar çeşidinin, sağlık hissine ve mutluluğa yol açtığına inanılması nedeniyle o dönemlerde yalnızca aristokrasinin zengin elit kısmı tarafınca kullanılmıştır.
Kırmızı Reishi Mantarının Eski Zamanlarda Kullanımı

Eski zamanlarda, daha antibiyotiklerin faydasının keşfedilemediği dönemlerde birtakım hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bu mantar çeşidini kullanma şansına sahip olan kişilerin daha uzun süre yaşadığı, daha sağlıklı olduğu ve fiziksel olarak daha güçlü bir yapıya sahip oldukları görülmüştür.

İlk antibiyotiklerin bir mantar çeşidi olan ”penicilium” mantarından elde edildiği düşünüldüğünde, mantar bitkisinin insanlık tarihindeki yerinin önemi daha iyi anlaşılacaktır.
Kırmızı Reishi Mantarının Kullanıldığı Hastalıklar

Kırmızı reishi mantarı; akciğer, kalp, karaciğer ve viral hastalıkların tedavisinde kullanımının yanı sıra zayıflık, halsizlik ve iştahsızlık hissedildiği durumlarda da tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Geçmişten günümüze mantar çeşitlerinin faydalı özelliklerinden yararlanılarak; tifo, verem zatüre gibi bakteri kaynaklı olan rahatsızlıklar neredeyse tarihe karışmıştır. Antibiyotiklere ulaşıldığı sürece, korkulacak olan hastalık kategorisinden çıkmış durumdadır.

Reishi mantarı günümüz hastalıklarından olan; akciğer, meme, bağırsak, prostat, rahim, mesane ve rahim ağzı kanserlerinde tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Hepatit çeşitlerinden olan A, B ve C türü hepatitlerin tedavisinde, yüksek tansiyon rahatsızlığı ve bu duruma bağlı olarak gelişen damar hastalıklarının tedavisi ve vücuttaki karaciğer yetmezliği ile ortaya çıkan siroz hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kırmızı Reishi Mantarının Faydaları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

kevser akkuş23 Ocak 2016

reishi mantarı tam bir b12 deposudur. bunun yanısıra cilt iyileştirmede ve kırışıkların düzelmesinde gözle görülür biçimde faydaları vardır. sedef hastalığının tedavisinde, MS hastalığında ve kolitte oldukça faydalı bir gıdadır. bir çok kanser türüyle savaşan bu özel mantar türü Çin ve Japonyada keşfedildiğinden bu yana çokça kullanılmaktadır. alınacak faydanın üst düzeyde olması için C vitamini ile beraber tüketilmesi önem taşır.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır