Kibritin ucu neden kahverengidir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Kibritin ucu neden kahverengidir?
Kibritin ucu neden kahverengidir?

Kibrit, kürdan görünümünde ve ucunda yanıcı bir madde bulunan kullanım aracıdır. İngiliz bilim insanları tarafından icat edilmiş ve geçmişi 1800’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Günümüzde de yaygın olarak kullanılan kibrit, pek çok işimizde yardımcı olur. Peki hiç merak ettiniz mi, kibritin ucu neden kahverengidir?

Kibritin ucundaki kahverengi katı kısım, fosfor ve kükürt karışımından elde edilmiş yanıcı bir maddedir. Kibrit kutususundaki pürtüklü yere sürtüldüğünde alev alır. Kibrit çöpünün ucundaki fosfor ve kükürt karışımı 50 derece ısıda kolayca ateş alır. Bu ısıyı elde etmek için basit bir sürtünme yeterlidir. Karışımdaki kükürt, fosforun yanma süresini uzatır ve böylece kibrit çöpünün tutuşması sağlanır.

Kükürt ve fosfor karışımı, kibrit çöpüne yapışkan bir madde vasıtasıyla yapıştırılır. Hızlı sürtüldüğünde çıkabilir. Kibrit çöpünün sürtüldüğü pürtüklü yerler kırmızı fosfor, cam tozu ve bir takım bağlayıcı maddelerden oluşur.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kibritin ucu neden kahverengidir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ersan10 Ocak 2011

Gerçekten çok değişik ve ilginç bir konu olmuş.Konularınızı severek takip ediyorum.Güzel bilgi sağolun.

feedq06 Haziran 2011

c0q hrka ßir ßilqi

hümeyra17 Eylül 2011

ben bu yazıyı okumadan önce kibritin ucu baruttan yapıldı sandım ama bu yazıyı okuyunca fosfor ve kükürt karışımından elde edildiğini öğrenince şaşırdım

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır