Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Karın Ağrısı Nasıl Geçer?
Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın ağrısı hemen herkeste sık görülen rahatsızlıklardandır. Karın ağrısı çeşitli sebeplerden olabilir.  Bu sebeplerden en sık görülenleri, ayaklardan soğuk almak, mideyi ve bağırsakları üşütmek, aşırı miktarda sindirimi zor yiyeceklerden yemek, bozuk gıdalar alınması karın ağrısının sebeplerindendir.

Bel ve karın tarafının soğuğa maruz kalması ani karın ağrısına sebep olur. Doktora gitmeden kesinlikle ilaç kullanmamak gerekir. Bağırsak iltihabı gibi nedenlerden dolayı karın ağrısı çekiyor olabilirsiniz, tam olarak nedenini bilmeden ilaç kullanmak sakıncalı olabilir. Gaz sancısı veya soğuk algınlığından kaynaklanan karın ağrılarından ise evde kendi yöntemlerinizle kurtulmak mümkündür.

Evde kendi çabalarınızla karın ağrısından kurtulmak için ilk olarak karın bölgenizi sıcak tutmak gerekir. Gaz sebebiyle kaynaklanan karın ağrısı içinde, gazı çıkarmaya çalışmanın yanı sıra karın ve ayak bölgenizi sıcak tutmaya çalışmalısınız. Gazlı içecekler, çok sıcak ve çok soğuk içecekler de bu durumda uzak durmanız gerekenler arasındadır.

Karın ağrısına iyi gelen yöntemlerden biri de karnınıza ufak ve hafif dokunuşlarla bastırmadan yapacağınız masajlardır. Aynı şekilde bir yakınınızdan belinizi ovmanızı da isteyebilirsiniz. Bu bağırsaklarınızın çalışmasını kolaylaştıracak karın ağrısının geçmesine yardımcı olacaktır.

Karın ağrısına bazı bitki çayları da yararlı olmaktadır. Özellikle kuşburnu ve adaçayı, üşütmeden kaynaklı karın ağrılarına iyi gelmektedir.

Yediğiniz bir şeyin size dokunması sonucu da bağırsaklarda gaz sıkışması olur. Bu da sizi ishal yapar. Burada karın ağrısını geçirmek için en hızlı çözüm tuvalete gitmektir.

Hafif Seyreden Karın Ağrısını Geçirmek İçin Evde Yapılacaklar;

Nane karın ağrısının en iyi silahıdır. Bir tutam kuru veya yaş nane ile birlikte bir adet limonu kaynatıp içerseniz karın ağrısı ve mide şikâyeti önemli ölçüde azalacaktır.

Portakal kabuğu ve rezene de aynı şekilde kaynatılarak içilebilir.

Bitkisel çayların alternatifi olan bitki yağları da karın ağrısını geçirmenin farklı bir yöntemidir. Biberiye ve kekik yağı küçük çocuklarda karın bölgesine veya ayakaltına sürüldüğünde karın ağrısına iyi gelecektir.

Adet sancısından kaynaklı karın ağrısı için;

Bir havluyu ısıtarak karın bölgenize koyun. Havlunun ısısı ile birlikte kasılmalar ve sancılar da hafifleyecektir. Sıcak içecekler özellikle bitki çayları iyi gelecektir. Alt karın bölgenize parmak uçlarınız ile dairesel hareketlerle yapacağınız masaj da karın ağrısına iyi gelecektir. Ayak bölgesini sıcak tutmak da bu süreçte önemlidir.

 Karın ağrısı neden olur? Karın ağrısına neler iyi gelir

Karın ağrısı dediğimizde tek bir neden ile tamamlamak asa mümkün değildir. Kadın, erkek, çocuklarda sık sık görülebilecek karın ağrısına ne iyi gelirden önce,  neden olduğunu saptamak ve ona göre hareket etmek gerekir. Genel anlamda karın ağrısına ne iyi gelir diye bakalım ve hiç değilse kısa bir süre de olsa sizi neyin rahatlatacağına bir bakalım

Karın ağrısına ne iyi gelir

Eğer bir gaz sıkıntısı, regl durumu ya da kabızlık ve ishal gibi durumlarsan dolayı bir karın ağrısı yaşıyorsanız bunu çözmek oldukça mümkün. Kabızlık için karın ağrısı çekiyorsanız, karın bölgemize elleriniz ile sık sık masaj yapmayı ihmal etmeyiniz

İshal için karın ağrısı kişilerin kıvrılmasına neden olabilir. Bunu için yine karın bölgenizi sıcak tutmaya ve ishali kesecek içecekler ve yiyecekler ile buna bir son vermeyi sağlayabilirsiniz.

Regl sonucu karın ağrısına iyi gelecekler ise kesinlikle sıcak bir masaj. Sıcak su torbası ile masaj yapabilir ve mutlaka sırtınız ile karnınızı sıcak tutmaya özen göstermelisiniz.

Bunun dışında karın ağrınız sizlere besin zehirlenmesini de haber ediyor olabilir. Bu gibi durularda karın ağrısını geçirmek yerine mutlaka doktorunuza gitmeli ve tedavi olmalısınız.

Hangi karın ağrısında doktora gidilmeli

Karın ağrılarınız geçmek bilmiyor ve gittikçe şiddetleniyor ise bunun altında başka bir neden yatabilir. Eğer ğrı sizin dayanamayacağınız şekilde devam diyorsa, evde geçirmek yerine bir acile giderek bunun tam olarak nedenini çözebilirsiniz

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Karın Ağrısı Nasıl Geçer? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır