Kahve neden uykumuzu kaçırır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Kahve neden uykumuzu kaçırır?
Kahve neden uykumuzu kaçırır?

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahve aslında zararları kadar yararı da olan bir maddedir ve bazı rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Kahvenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Şeker hastalığı çağımızın en çok rastlanılan rahatsızlıklarından birisidir. Vücudun insülin direncine bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlığında uzmanların yaptığı açıklama günde bir fincan kahve tüketen kişilerin %60 oranında diyabetten kurtulduğu ve bu hastalığa yakalanma risklerinin azalttığını göstermiştir.
 • Kahvenin içeriği iştahı azaltarak zayıflamaya da yardımcı olur. Yine günlük içilen kahve metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımını artırır.
 • Yine çağın hastalığı Alzheimer da kahve tüketimi sayesinde engellenebilir. Yapılan araştırmalarda kahve içen kişilerin bu hastalığa %60 oranında daha az yakalandıklarını gösterir.
 • En büyük etkisi karaciğer kanseri üzerindedir. Kahve tüketenlerin %30’unda karaciğer kanseri  daha az gözlemlenir.
 • Kahvenin içindeki kafein Parkinson hastalığını önleyici etkilere sahiptir.
 • Kahve beyin performansını artırır ve şimdiye kadar kalp krizine etkisi olduğu kanıtlanamamıştır.

Kahvenin zararları nelerdir?

 • Kahvenin kalp üzerindeki etkisi kanıtlanmamış olmasına rağmen yurt dışında yapılan araştırmalar tansiyonu yükselttiğini göstermiştir.
 • Kahve, mide asidini yükselterek gastrit ve ülser gibi hastalıklara sebep olabilir.
 • Uzmanlar kahvenin vücutta sıvı azalmasına neden olduğunu söylemektedir. Buna karşın bazı uzmanlar ise bu oranın çok fazla olmadığını belirtir.
 • Kahve bazen de beyindeki hücreleri tetikleyerek migrene sebep olur.
 • Kafeinin demiri ve kalsiyumu emmesi nedeniyle osteoporoza sebep olabilmektedir.
 • Aşırı kahve tüketimi doğurganlığı olumsuz etkileyebilmektedir. Bunun sebebi de içerdiği kafeindir.

Kahve, şüphesiz pek çok kişinin severek içtiği sıcak bir içecektir. Özellikle gece çalışanların ve uykusunu gidermek isteyenlerin eşsiz içeceğidir. Peki hiç merak ettiniz mi kahve nasıl oluyor da uykumuzu kaçırıyor?

Kahvenin içerisinde yoğun miktarda kafein bulunur. Bu da uyanıklığı artırıcı terapotik bir maddedir. Kafein, uyumak için gereken koşulların oluşmasını engeller ve uykusuzluğa yol açar. Kahve içtikten sonra etkisi yaklaşık 2-3 saat içerisinde görülür. Kişiye canlılık verir, yorgunluk hissini en aza indirir, zihinsel faaliyetleri ve algılama gücünü canlandırır. Ancak fazla tüketilmesi halinde şiddetli baş ağrısına da sebep olabilir.

Kahvenin etkisi her insan üzerinde eşit değildir. Zira bazıları bir bardak kahve ile sabahlarken, bazıları da 4-5 bardak kahve içtiği halde uykusuzluğa dayanamayarak uyur.

Kahve neden uykumuzu kaçırıyor

Çoğu zaman uykumuzu kaçırmak adına bilerek kahve içtiğimiz çoktur. Peki kahve gerçekten uykuyu kaçırır mı ya da kahve neden uyku kaçırır hemen inceleyelim. Kahvenin üzerinizde yaptıkları etkileri ve neden uykusuzluk yaptığını ayrıntıları ile görüyor olacağız.

Kafein uykunuzu kaçırır

Kahvenin içinde bulunan kafein, sizlere uyanıklık verecek düzeyde enerji verecek ve dolayısı ile de uykunuz kaçıyor olacaktır. Bu elbette o anda etkisini gösteren bir içecek değil. Sizler kahve içtikten sonra yaklaşık 3 ya da 4 saat gibi bir süreç sonrasında kahvenin etkisini görmeye başlayacaksınız. Bunu etkileyen bir duru ise elbette kahvenin kafein miktarıdır. Bazı kahveler ekstra olarak ya da hiç kafeinsiz olarak satışa çıkabiliyor.

Kahvenin verdiği etkiler

Kahve içen kişiye, zindelik verir, günlük faaliyetlerinde daha hızlı olmasını ve enerjisini arttırmaya yardımcı olacaktır.

Her kahve içenin uykusu kaçar mı?

Peki her kahve içenin uykusu kaçar mı? Ya da uyku kaçırmak için kaç tane kahve içmek gerekir. Bunun için belli bir kıstas yok. Bir kişi bir kahve ile uykusunu kaçırıyorken bazıları ise 4 fincan içtiği halde uykusu gelerek uyumaya başlayabilir. Bu kişimin bünyesine göre değişir. Bazı insanlar kafeine karşı daha dirençli oldukları için uyku hali görülmeye başlanabilir. Dolayısı ile de her kahve herkes için uykusuzluk yapar diye bir kıstas bulunmuyor.

3.67 avg. rating (73% score) - 3 votes

Kahve neden uykumuzu kaçırır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Kağan29 Nisan 2011

geceleri hep içiyom hepte uyuyom sanırım bünyesel bişi 😀

djplayboy30 Haziran 2011

Bende geceleri bazen kahve içiyorum fakat uykumu kaçırmıyor.

semoş13 Şubat 2012

Bana gore de kahve uyku falan kacirmiyor,tamamen psikolojik.zihinen calisan kisiler her zaman daha cok uyku sıkıntısı cekerler,ama bedenen calısanlar uykuya daha cabuk dalar,uyku sorunu yasamazlar.kahve bahane anlayacaginiz:-)

Sanane19 Temmuz 2013

Toz kahveden 3 tatlı kaşığı yiyin bakın uyuya bilecekmisiniz

fatih arslan08 Mart 2014

uykunu kacırmakmı isdiyosun derin hayallere dalacan bekarsan evlili evliysen cocugu hayal etcen oda varsa saten başka söze gerek yok geçim sıkıntısının hesabı kitabı sabah ezanını okutur egerki uzun yol şoförüysen burnunun kıllarını cek kolunun kıllarını cek ve sade maden suyu ic

Burak17 Temmuz 2015

burnundaki ve kollarındaki kılları cekmek nedir :D:d:D:d:Dd

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır