İşsizlik maaşı almanın koşulları nelerdir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » İşsizlik maaşı almanın koşulları nelerdir?
İşsizlik maaşı almanın koşulları nelerdir?

İşsizlik maaşı, işten ayrılan sigortalı işsize belirli bir süre boyunca ödenen ücrettir. İşsiz kimse gerekli koşulları sağladığı takdirde, işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde bağlı olduğu iş kurumuna müracaat ederek işsizlik maaşı talebinde bulunabilir. İş kurumu gerekli incelemeleri yaptıktan sonra maaşın bağlanıp bağlanmayacağı kararını verir.

İşsizlik maaşı almanın temel koşulu, sigortalı işsizin işveren tarafından çıkarılması gerektiğidir. Aksi halde işsiz hiçbir hak talep edemez. Öte yandan işsiz adına son 3 yıl içerisinde en az 600 günlük sosyal sigorta primi ödenmiş ve işsizin son 120 gün eksiksizce işe devam etmiş olması gerekmektedir. Eğer işsiz tüm bu koşulları sağlamışsa adına ödenmiş 600 günlük prim için 6 ay, 900 günlük prim için 8 ay ve 1080 günlük prim için 10 ay işsizlik maaşı alabilir. Aynı zamanda kendi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetinden de yararlanabilir.

Yukarıdaki koşulları sağlamış işsizler, yaş sınırlaması olmadan iş kurumuna müracaat edebilirler. Müracaatlar şahsi olarak yapılabildiği gibi iş kurumunun web sitesinden de gerçekleştirilebilmektedir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İşsizlik maaşı almanın koşulları nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır