İpeka Şurubu Nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » İpeka Şurubu Nedir?
İpeka Şurubu Nedir?

İpeka Nedir?

İpeka diğer bilenen adı Altın kökü otudur. Ülkemizde Altın kökü otu adıyla bilinen İpeka ismini Latinceden almaktadır. Bu bitkinin fayda sağlayan kısmı köklerinde mevcuttur. Yaz kış tazeliğiyle bilinen ipeka 30 santim civarında bir bitkidir. Bu bitki mevsimlere aldırmadan yeşilini koruyabilen bitkiler sınıfına girer. İçerisinde fazla miktarda şeker ve nişasta bulunduğundan karbonhidrat açısından oldukça zengin bir bitkidir.

İpeka Şurubu Nerede Yetişir?

İpeka yani Altın kökü otu Güney Amerika’da yetişen bitkilerden biridir. Anavatanı Brezilyadır. Brezilya’nın ormanlık alanlarında yetişen bitkilerinden biridir. Narin ve minik görüntüsü olan sarı çiçekleri vardır.

İpeka Şurubu Neye İyi Gelir?

İpeka Şurubu neye iyi gelir bilmek öğrenmek isteyenler için hemen açıklayalım ki bu şurubun en önemli özelliklerinden biri kusturmaya etkili bir şurup çeşidi olmasıdır. İpeka şurubu yapımında kullanılan kök ve yumrular kurutulduktan sonra oluşturulan şurubun içerisinden bulunan sefaelin, emetin, psikotrin maddeleri mide sistemine etki ederek mide bulantısına dolayısıyla kusmaya sebep olur. Geçmiş zamanlarda ipeka şurubu panzehir olarak zehirlenenlere karşı kullanıldığı bilinmektedir. Halada zehirlenmelere karşı kullanılmaktadır.

İpeka şurubu neye iyi gelir derseniz iyi bir balgam söktürücüdür. Bu yüzden bronşit hastalığında tıkalı bronşların açılmasına yardımcı olur. İpeka şurubu neye iyi gelir özellikle iyi bir idrar söktürücü olduğundan böbrek hastalıklarında fayda sağlayan bir şuruptur. Bununla birlikte eklem ağrılarında dozunda kullanıldığında olumlu sonuç yaratır. Vücutta açlık hissini yok eder.

Özellikle içerisinden bulunan aşırı şeker bu bitkinin tatlandırıcı olarakta kullanılmasına neden olur. Elbette İpeka şurubunun yararları bununla sınırlı kalmaz bağırsak sisteminde oluşan huzur kaçırıcı kanlı ishali çözümleyici rol oynar. Karaciğerde oluşan iltihapları yok edip karaciğeri rahatlatır.

İpeka Şurubunun Yan Etkileri Nelerdir?

İpeka şurubu da dozlarını aşıldığında rahatsız edici yan etkileri vardır. Bu yan etkiler ritim bozukluğu, kalp çarpıntısı, ishal ve tansiyon düşüklüğü şeklinde kendini göstermektedir. Doktora danışmadan bu şifalı bitkilerin kullanılmaması gerekir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İpeka Şurubu Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır