İnsan uykudan neden uyanır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » İnsan uykudan neden uyanır?
İnsan uykudan neden uyanır?

Her insanın uykuyla ilgili garip tecrübeleri vardır.Bazen hemen uyumak isteriz bazen de saatlarce uyuyamayız, yatakta dönüp farklı şeyler düşünürüz.

İnsanı uyandıran şeyin ne olduğunu bilim adamları bile bazen açıklamakta güçlük çeker.Düşünmeye, görmeye, hissetmeye başladığımızda veya zihinsel faaliyetler yürütürken bolca enerji harcarız.Bundan dolayı beyin ve diğer sinir merkezleri dinlenme ihtiyacı duyar.Bu sebepten dolayı uyuruz ve uyku yorgunluğumuzu alır.Uyandığımızda ise kendimizi dinç ve dinlenmiş hissederiz.

Uykudan uyanma sebeplerinden en muhtemelleri uyurken aç, üşümüş, ıslak ve korku gibi hisleri hissetmemizdir.Bu duyular beyini harekete geçirir ve buda uyanmamıza sebep olur.Yada vücut uyku ihtiyacını tamamıyla karşıladığı için de uyanmış olabiliriz.

İnsan uyku halindeyken bile sinir sistemi aktif haldedir.Sürekli içsel süreçleri denetler, düzenler ve dış dünyayı tehlikelere karşı kontrol eder.Ayrıca kalp hiçbir zaman durmaz ancak uyudayken daha yavaş atar.

İnsan Neden Uykuda Sıçrar?

Kimi zaman uykuya dalarken kimi zaman da uyku esnasında irkilmemiz psikolojik veya nörolojik bir soruna işaret etmez. Bu konuda açıklama yapan uzmanlar bu durumun aşırı yoğunluktan, uykudan önce alınan ilaçlardan veya aşırı yemek yemeden kaynaklandığını söylerler. Kimi zaman huzursuz bacak sendromu adı verilen hastalık da bu irkilmelere sebep olur. Bu hastalık istemsiz bir şekilde bacağın hareket etmesi anlamına gelmektedir. Bu hareketler o kadar rahatsız edici olur ki kişilerin büyük bir çoğunluğu uyku problemi yaşarlar. Uykuda sıçrama eğer çok fazlaysa bir uyku hastalığı olan uyku apnesi de akla gelebilmektedir. Uyku apnesi ciddi problemlere yol açabilir.

 

Uykuda vücutta ne gibi değişiklikler olur?

Vücudumuzun dinlenip, günün tüm stresinin üzerinizden atıldığı anlar uykuda geçirdiğimiz süre zarfında meydana gelir. Uyku esnasında hücre bölünmesi hızlanmakta, zarar görmüş olanlar tedavi edilmekte, enerji depolanmakta, hormonlar dengelenmektedir. Bu nedenle yeterli ve sağlıklı bir uyku sonrasında kişi yenilenmiş ve dinç bir şekilde uyanır. Uykuya geçmeden önce ilk aşamaya geçeriz. Bu aşamada uyku çok hafiftir ve gözleriniz çok yavaş hareket eder. Sonra gözler hareket etmeyi bırakır ve kalp atışınız yavaşlar. Vücut sıcaklığı da basamak basamak düşer. Daha sonraki aşamada ise beyne kan akışı azalır ve hasar görmüş dokular iyileşmeye başlar. Bağışıklık sistemi güçlenir. Rüya görülme aşamasında ise kalp atışı tekrar hızlanır ve soluk alıp verme düzensizleşir.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

İnsan uykudan neden uyanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Furkan ÇINAR23 Temmuz 2010

Pek korkudan falan uyandığımı hatırlamam.:-)Genelde yeteri kadar uykumu alırım…:)

taha23 Temmuz 2010

Bende kuş seslerinden uyanıyorum. 😀

hamdullah12 Eylül 2011

sabahın köründe uaynıyorum, korkudan yada açlıktan üşümekten değil, uykumu aldığımda söylenemez bütün gün gözlerim kapalı geziyorum …

furkan gülşen03 Ekim 2014

Benim bildiğim kadarıyla beyin sadece yukarıdan aşşağıya sinyal gönderir insan uykudan uyanabilmesi için aşşağının yukarıya sinyal göstermesi gerekir çünki insan beyni uyurken üst tarafı kapalı aşşağı kısmı ise açık kalır beyin aşşğıdan yukarıya nasıl bir sinyal gönderebilirki, insan uyansın. belkide aşşğıdan yukarıyada gönderiliyordur bi şok gibi aşırı bi enerji harcıyarak kalbin daha hızlı çarpmasına neden olur bu şekilde uyana bilir belkide şuanlık bildiklerim bukadar .

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır