İlk piramidi kim yapmıştır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » İlk piramidi kim yapmıştır?
İlk piramidi kim yapmıştır?

Mısır’a gidip piramitleri gören hemen herkes kendi kendine “vay be, adamlar bu koca yapıtları o dönemde nasıl yaptılar” diye sorar. Zira piramitler 60 metre gibi müthiş bir yüksekliğe sahip devasa yapıtlardır. Peki hiç merak ettiniz mi, bu devasa yapıtların ilkini kim, ne zaman yapmıştır?

Tarihte yapılan ilk piramit Zoser Piramidi diğer bir adıyla Basamaklı Piramid’tir. Bu piramid Mısırlı mimar, yazar ve hekim olan, aynı zamanda Firavun’un vezirliğini yapmış İmhotep adında efsanevi bir kişidir. İmhotep, bu ilk piramidi yaklaşık MÖ. 2800’de bugünki Mısır toprakları içerisinde, Kahire yakınlarında yapmıştır. Bu piramidin merdivenli ve girişinin üstten olması onu diğerler piramidlerden ayıran en önemli özelliğidir.

Kral Djoser adına yapılmış ve dünya üzerinde taştan yapılan ilk büyük anıt tasarımı olarak da kabul edilen Sakkara Piramidi yine İmhotep tarafından yapılmıştır. İçerisinde cenaze odası, firavun mezerı ve tapınaklar bulunmaktadır. Yüksekliği yaklaşık 63 metredir.

Piramitlerin Sıradışı Özellikleri

Piramitlerin büyük bir olasılıkla MÖ 3000’li yıllarda yapıldığı söylenmekte olup, onları yaptıran firavunların adları ile anılmaktadır. Mısır’da şu anda farklı ebatlarda birçok piramit bulunur. Bunlar içinde Gize piramitlerinin sırrı ve nasıl yapıldığı günümüzde bile hala gizemini korur. Piramitlerin dış yüzeyi zamanla aşınmış ve kaplamaları sadece yukarı yüzeyde kalmıştır. Piramitler üzerinde çeşitli ölçümler yapıldığında bunların hepsi şu anda bilinen bazı matematiksel gerçekliklere işaret etmektedir. Bu da aslında ne kadar gelişmiş bir toplum olduklarının ve bilimdeki ilerlemelerinin de bir göstergesi olarak kabul edilir.

Keops piramidinin yüksekliğinin bir milyarla çarpımından çıkan sonuç güneş ile dünya arasındaki mesafeye eşittir. Piramitlerin bulunduğu meridyenin özelliği, kara ve denileri iki eşit parçaya bölmesidir ve yine piramidin yükseklik ile çevresinin birbirine bölümü pi sayısını verir.

Piramitlerin yapımında kullanılan taşların dizilimi ve çalışan işçilerin özellikleri düşünüldüğünde şu anda aynı şartlarda Keops piramidi yapılmaya kalksa yaklaşık 600 yıl sürecektir. Hâlbuki bu piramidin 20 yılda tamamlandığı bilinmektedir.

Piramitleri oluşturan her bir taş 20000 kilo ağırlığında olduğu göz önünde bulundurulduğunda o taşların piramitlerin yapımı gerçekleşen mekâna nasıl getirildiği ve nasıl taşındığı hala bilinmemektedir.

Şu anki teknoloji ile piramitler yapılmak istense bu inşanın ortalama maliyeti 6 milyar doları geçer.

Piramitlerin içinde kimin adına yapılmışsa o kişinin mezarının bulunduğu bir oda vardır ve bu oda yılda sadece iki gün güneş alır: firavunun doğduğu ve tahta çıktığı tarihlerde.

Piramidin içine konan süt yoğurt olur; kirli bir su içinde bekletildiğinde kısa sürede kirlerden arınıp tatlı suya döner.

5.00 avg. rating (93% score) - 3 votes

İlk piramidi kim yapmıştır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

YILMAZ USTA.03 Ekim 2010

Bunun. pramid örneklerini istanbulda bulunan arkeoloji müzesinde bulabilirsiniz arkadaşlar. Gitmeniz gereken bir yerdir.

YILMAZ USTA.03 Ekim 2010

Ek olarak topkapı sarayın alt kısmındadır müze bilmeyenler için.

kaos27 Ocak 2012

lan bizim türkler daha şimdiki teknolojiyle evi dikemiyolar adamlar o zamanki teknolojiyle 63 metrelik kocaman piramiti dikiyolar

alicandan12 Mart 2016

ilkpiramidi yapanhzmusaduyanlarduymayanlaraanlatsin

Heeyooo28 Şubat 2017

Çok karışık

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır