Hıdırellez nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Hıdırellez nedir?
Hıdırellez nedir?

Hıdırellez, yaz mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen ve her yıl 6 Mayıs günü kutlanan bir tür bayramdır. Bu günde çeşitli etkinlikler, aktiviteler ve eğlenceler düzenlenerek hoş vakit geçirilir.

Hıdırellezi kutlayacak kimseler evi temizleme, yiyecek ve içecek hazırlama, temiz kıyafet temin etme gibi bir takım hazırlıklar yapar. Hıdırellez günü büyüklü küçüklü herkes bir araya gelerek sağlık, huzur, para, mutluluk ve iyi bir kısmet getirmesi için hıdırellezi büyük bir coşkuyla kutlar. Günümüzde hıdırellez kutlamaları çok yaygın olmasa da, geleneklere göre kutlama yapan kimse yok denemez.

Türk dünyasının kutladığı hıdırellez,  ölümsüzlüğe ulaşmış olan Hızır ve İlyas adındaki peygamberlerin, 6 Mayıs günü dua edenlerin dualarının gerçekleşmesi için yardımcı oldukları düşüncesiyle ortaya çıkmış bir bayramdır. Bu günün adı da “Hızır ve İlyas” isimlerinin zamanla “Hıdırellez” olarak anılmasından gelmektedir.

Hıdırellez Niçin Kutlanır?

Hıdrellez mevsimlik bayramlardan birisidir. Hızır ile İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak kutlanan bu bayram Müslüman toplumlar arasında pek yaygın olmasa da Türkler tarafından kutlanmaktadır. Yine tarihimizde önemli bir yeri olan Nevruz’a sonradan eklenen İsmail etkilerle doğa bu bayram çok öncelerden beri kutlanmaktadır.

Hıdrellezin önemi yazı ve sıcakları müjdelemesinden gelir. 6 Mayıs’ta kutlanan bu bayramda eskiden beri yapılagelen çeşitli ritüeller de vardır. Bunlardan birisi de gül ağacının altına gömülen istek kağıtlarıdır. Buna göre, çeşitli dilekleri olan kişiler bir kağıda bu isteklerini yazar ve çeşitli şekiller yaparak çizer. Daha sonra gece yarısı bu kağıtlar gül dallarının altına gömülür veya suya atılır. Böylece istenilen şeylere kavuşulacağına inanılır.

Hıdrellez bazılarına göre Mezopotamya, bazıların göre ise Orta Asya Türk kültürüne aittir. Aslında bu tarz bayramlar ve törenler farklı dinlere inanan ve birbirinden bağımsız coğrafyalarda yaşayan toplumlar tarafından gerçekleştirilmekteydi. Yunanistan’dan Anadolu’ya, İran’dan Akdeniz ülkelerine kadar birçok toplum bu tarz eğlenceler düzenleyip, baharın gelişini kotluyorlardı.

Hızır insanlara yardım eden, bolluk ve bereketin sembolü olan kişidir. Zor durumdaki insanlara yardım eder ve onların beklentilerini karşılar. Hastalıklara şifa dağıtır, dertli kişilerin dermanı olur. Bitkilerin ve ağaçların yeşermesini, çiçeklerin açmasını doğanın canlanmasını sağlar. Kısmet dağıtıcısıdır, bu yüzden evlenmek isteyen kızlar Allah’a onu söyleyerek dua eder. Eski insanlar hıdrellez günü kapların ağzı açılarak kendilerine bereket geleceğine inanırlarmış.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hıdırellez nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

kamil bilgili29 Eylül 2010

Her sene Hıdırellez bayramlarında yer alırım mutlaka, eğlenmeyi seviyorum. Özellikle örf ve adetlerimiz arasında yer aldığı için hıdırellez bayramları daha bir keyifli oluyor

Sılatabey30 Eylül 2010

1 keresinde arkadaşlarla bizde kutlamıştık oldukça eğlenceliydi. (:

Mügebal01 Ekim 2010

sade ve kısa şeklinde anlatılmış bilgilendirme için teşekkürler. bu sene okulca bizde kutlayacağız sanırım.

burak01 Ekim 2010

Hıdırellez bizim için yumurta savaşıydı. Akşam vakti meydanda eğlenceler olup kalabalığın içinden her tarafa yumurta atılır artık kime denk geliyorsa yumurta.

Meltem06 Ağustos 2015

dilekler ne zaman yazılır ne zaman denize atılır

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır