Hesap işletim ücretleri nasıl geri alınır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Hesap işletim ücretleri nasıl geri alınır?
Hesap işletim ücretleri nasıl geri alınır?

Hesap işletim ücreti nedir konusunu daha önce işlemiştik. Hesap işletim ücretinin ne olduğunu bilmeyen genç arkadaşlar da eminim öğrenmiştir. Büyüdüğünüzde ya da belki şu yaşlarda bir banka hesabı aileniz açtırmış olabilir. Öğrenci olduğunuz müddetçe sizden belirli bir yaşa kadar hesap işletim ücreti almayacak bankalar. Bu yaş sınırı üniversite eğitiminiz devam etse de 26 yaş olarak belirlenmiştir.

Vadesiz hesaplarınızdan kesilen hesap işletim ücretlerini nasıl geri alacaksınız?

2014 yılına kadar hesap işletim ücretlerini geri almak zor bir işti. Bankalar bu ücreti vermemek için türlü bahaneler sunuyorlardı. Tüketici Hakem heyetine başvurduğunuzda size takipsizlik kararı çıkarıp konuyu adliyeye taşımanızı istiyorlardı. Garanti, İş bankası, akbank, Finansbank, HSBC ve birçok banka hesap işletim ücretlerini geri iade etmiyordu.

2015 yılında çıkan yasa ile bankaların bu ücretleri müşteri talep ederse geri vermeleri ile ilgili yasalar çıkarıldı. Ama işleme konulması için mecburen tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekiyor. Artık tüketici hakem heyeti sizin adınıza bankaya açtığı davada olumlu sonuçlar alıyor. Geriye dönük bütün ödediğiniz hesap işletim ücretlerini hesaplayıp bankalardan geri alabilirsiniz.

Ayrıca kredi kartlarından kesilen 50-60tl yıllık kart bedeli alınması da yasaklandı. Sizden bu paraları alan bankalara dilekçe ile başvurun iade isteyin. Vermezlerse tüketici hakem heyetine başvurmadan önce müşteri hizmetlerini arayın ve kartı kapatmak istediğinizi söyleyin. Hemen size iyi bir teklif sunacaklardır. 😀

Hesap işletim ücretleri yasal mı?

Hayır. Genellikle 5 yıl öncesinde hesabını açan vatandaşların imzaladıkları sözleşmelerde bu ücret yok. Fakat bankalar bunu hizmet bedeli olarak sizden alıyorlar. Yeni hesap açılışlarında ücretler açıkca belirtiliyor. Sizde o hesabı açtırmak için mecburen kabul ediyorsunuz. Aslında yasal değil sadece dayatma.

1. YILLIK ÜYELİK (AİDAT) ÜCRETİ İLE İLGİLİ YAPABİLECEKLERİNİZ :
Bugünlerde kredi kart kullanıcılarına gelen hesap ekstrelerinde “yıllık üyelik ücreti”, “kredi kart aidatı”, “hesap işletim ücreti” vb. isimler altında muhtelif miktarlarda para talep edilmektedir.
Her ne kadar kredi kart kullanıcısı veya banka hesabı sahibi ile banka arasında imzalanmış sözleşmelerde bu ücretin istenebileceğine dair düzenleme mevcut ise de 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi gereğince talep edilen bu ücretlerin alınmaması gerektiği görüşündeyiz. Bu konuda tüketici lehine birçok mahkeme kararıda mevcuttur.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hesap işletim ücretleri nasıl geri alınır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır