Hesap işletim ücreti nedir? Neden alınır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Hesap işletim ücreti nedir? Neden alınır?
Hesap işletim ücreti nedir? Neden alınır?

Hesap işletim ücreti nedir?
Hesap işletim ücreti, bankaların vadesiz hesap açan müşterilerin yaptıkları işlem masrafı için müşterilerin bu hesaplarından kestiği dönemsel ücrettir. Dönemsel olarak kesilen bu miktar bütün bankalarda aynı değildir. Örneğin İş Bankası ve Garanti Bankası’nın kestiği ücret aynı değildir. Bu ücretler bankadan bankaya farklılık gösterir.

Hesap işletim ücreti neden alınır?
Bankalar aldıkları bu ücreti müşteri için yaptıkları işlem, kağıt vs. masrafını gösterirler.

Hesap işletim ücreti ne zaman kesilir?
Bankalar bu ücreti genellikle 6 aylık veya 1 yıllık dönemlerde keserler. Çok az da olsa bazı bankalar aylık veya 3 aylık dönemlerde kesebilirler.

Hesap işletim ücreti kimlerden alınmaz?
Bankaların bu ücreti almadıkları bazı durumlar vardır. Bütün bankalarda aynı olmamakla birlikte bu istisnai durumlar bunlardır;

+ üniversite öğrencileri,
+ maaşlarını bu hesaplar aracılığı ile alanlar,
+ su, elektrik, doğalgaz gibi faturalarını bu hesaptan otomatik ödeme talimatı verenler (genellikle en az 2 fatura olmaktadır),
+ sigorta, bireysel emeklilik gibi hizmetleri kullananlar,
+ bu bankaların özel banka kartları alanlar.

Hesap işletim ücreti ödememek için ne yapmalıyım?
Hesap işletim ücreti ödememek için bankanızla görüşerek yukardaki şartları tam olarak öğrenebilir ve bunlardan birini sağlayabilirsiniz.

Hesap işletim ücreti kesilmiş. Geri alabilir miyim?
Öğrenciyseniz öğrenci belgesiyle birlikte banka hesabınızın bulunduğu şubeye iadesi için başvurabilirsiniz. Bazı bankalar hiç bir dilekçe, belge vs. olmadan müşteri iade için telefon edince veya şubeye başvurunca da yapmaktadır. Eğer kesinti yapılmışsa şansınızı deneyebilirsiniz. Ayrıca “tüketici hakem heyeti”ne başvurarak iadenin yapılabildiği söylenmektedir.

Hesap işletim ücreti nedir? Bankalardan açacağınız vadesiz hesap sonrası sizlerden gerek aylık gerek yıllık şeklinde hizmet verdiğine istinaden alınan ücret olarak tanımlanır. Hesap ücretim bankadan bankaya göre değişkenlik gösterir ve bazı bankalar aylık olarak ufak bir para tahsil ederken, bazı bankalar ise bu ücreti 6 ayda bir tahsil ederek takribi 50 lira civarında bir cüret yansıtırlar. Hesap işletim ücretinin alınma nedeni ise, bankanın size yaptığı hizmetlerin karşılığında alınan bir ücret olarak tanımlama yapmalarıdır. Bunun açılımı olarak ise ekstre yollamaları, mesaj yollamaları yani kırtasiye masrafları gibi giderler gösterilmektedir.

Hesap ücretim ücreti ne kadardır?

Hesap ücretim ücreti her bankada aynı şekilde fiyatlandırmaz. Ortalama olarak 2015 hesap işletim ücreti ise 100 lira dolaylarındadır. Siz hesap açtığınızda zaten bunu kabul ettiğiniz bir sözleşmeyi de imzalamış oluyorsunuz

Hesap işletim ücreti ödememek için neler yapmak gerekir

Hesap işletim ücreti ödememek için neler yapmak gerekir diye baktığımızda ilk olarak bunun bankanın inisiyatifinde olduğunu açıklamak isteriz. Bazı bankalar çok para transferi yapan kişiler için böyle bir ücret talep etmezken, bazı bankalar ise otomatik talimat veren kişilerden bu ücretleri almamaya devam etmektedirler. Bazı bankalar ise tamamen işletim ücretini kaldırmış ve hiçbir müşterisi için talep etmektedir.

Hesap işletim ücret geri alınabilir mi?

Hesap işletim ücreti nasıl geri alınır? Bunun için aslında ilk adım olarak banka ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır. Birçok banka, müşteri kaybetmemek adına bu ücreti almayabiliyorlar. Bazı bankalar ise otomatik ödeme talimatı ya da belli bir işlem sözüne yine yıllık banka işlem ücretini almama gibi haklarını kullanıyorlar.

İlginizi çekebilecek bilgiler:
Bireysel emeklilik nedir?
Patent nedir?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hesap işletim ücreti nedir? Neden alınır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ferhat BAYRAM07 Mayıs 2013

Bankanızdan sadece internwet bankacılığını kullanıyorum.Herhangi bir kağıt,memurun işlem yapması için zaman harcama,zaten paar yatırdığımızda o para sizde kalıyor,ayrıca yıllık kart parası da alıyorsunuz.Bu durumlardan dolayı kesilen 16 tllik tutarın tafafıma tekrar aktarılması ve bundan sonrada herhangi bir kesim olayı gerçekleşmemesi için bankanızdan elit bir hareket olarak önemle rica ediyorum.

Oğuz Tan09 Ocak 2014

Banka bir sürü evrak imzalatıp bu parayı alıyor Ama Tüketici Hakem heyetine şikayet eden herkes bu paraları geri alıyor. Bence bunu yapmalıyız yoksa genel hak gibi görünüyor. Yasa olmasına rağmen alıyorlar hayret bir şey. Reklam paralarını bu şekilde sağlıyorlar. Aslan görünümlü kurt bunlar. . bazıları sınıf tüccar değil.

CENGİZHAN21 Ocak 2014

ferhat kardeşim burda yazacağına git banka ile görüşsene!

Emre Yapar11 Eylül 2014

Ben sadece para yattığında gidip çekiyorum hesapta para bırakmıyorum ileride karşıma çıkarmı bilen arkadaş bilgi verirse sevinirim.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır