Hayvanlar Nasıl Görür?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Hayvanlar Nasıl Görür?
Hayvanlar Nasıl Görür?

Hayvanlar, dünyayı insanlar gibi görmez. Çoğu hayvan gri veya solgun renklerde görür. Bazı hayvanlar ise tamamen karanlık ortamlarda görebilir. Hatta insanların göremediği ışınları dahi görebilirler. Bazıları da metrelerce ötesini görebilir. Şimdi bazı hayvanların görme sistemlerine ve özelliklerine bakalım;

Kediler ve köpekler güçlü bir görüş algısına sahip değildir. Bu iki türün koku ve ses algıları görme duyularından daha fazla gelişmiştir. Özellikle kediler, köpeklere göre bu konuda daha yetersiz bir görme yetisine sahiptir ve renk körüdür. Köpekler zaman zaman sarı ve mavi arasındaki farkı algılayabilir, fakat kediler bunu bile ayırt edemez. Kediler ve köpeklerin bizden daha iyi gece görüşleri ve harekete daha duyarlı gözleri vardır. Bu özellikler onların yaşamak için avlanmasına yardımcı  olur.

Kuşlar farklı görme biçimlerine sahiptir. Örneğin güvercinler, milyonlarca farklı renk tonunu algılayabilir. Doğada renkleri en geniş yelpazede algılayan hayvan türü güvercindir. Gözlerinde diğer canlı türlerine göre çok daha fazla renk reseptörü bulunur. Güvercinler, farklı renk tonlarını en gelişmiş bilgisayar programlarından bile daha detaylı biçimde saptayabilme yeteneğine sahiptir. Gündüzleri renkleri insanlardan çok daha iyi ve ultraviyole ışınları ile birlikte görürler. İnsanlar bu renklerin çoğunu göremez. Kartal, şahin, doğan vb. kuşlar ise uzağı rahatlıkla görür.

Atlar inanılmaz bir görüş alanına sahiptir. Dürbün görüş alanına sahiptirler. İki göz arasında kalan bölgedeki görüntüyü göremez, gözleri geniş alandaki bir manzarayı ikiye bölerek görür.

Yılanlar gündüzleri normal gözlerini kullanır. Fakat geceleri diğer gözlerini kullanır. Bu görevi yapan organ burunlarındadır. Bu organ çevresini saran sıcak objelerin kızılötesi ısı sinyallerini alır. Sabahları ise görüşleri harekete muhtaçtır. Hareketsiz avları göremez. Kısacası yılanlar iki sistemli göz algısına sahiptir. Bu sistemlerden biri renkleri çok daha iyi algılar. Diğer sistemde ısıya dayalı algıya sahiptir. Bu anlamda gözleri aynı bir infrared dedektör gibi işler. Yani diğer canlıları ve insanları ısıya dayalı özel bir algıyla seçebilmektedir.

Böceklerin görme sistemi ise, birleşik göz sistemi ile olur. Birkaç yüz veya bin kadar bal peteğinin birleşimi şeklinde görür. Her petek, mozaik gibi görüntünün bir parçasını oluşturur. Birleşik göz, 10’dan 30.000’e kadar parça olabilir. En fazla parça yusufçuk ve peygamberdevelerinde vardır. Renk algıları mükemmeldir. Kelebekler ise çok uzaklardaki renkleri bizlerden iyi görür.

Arıların görme sistemi de böcekler gibidir. Birleşik göz sistemi vardır. Fakat arılar kırmızı rengi göremez. Cisimleri sarı ,yeşil ve mavi renk olarak görür. Ayrıca ultraviyole ışınlarını da görür. Bal arılarında ocelli adında 3 göz daha vardır. Bunlar görüntü almaz fakat ışığa duyarlıdır.

 

3.00 avg. rating (65% score) - 2 votes

Hayvanlar Nasıl Görür? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Yağmur02 Mayıs 2015

Özür diliyorum arkadaşlarım sizden basketi ben evcil hayvan istiyorum.

Yağmur02 Mayıs 2015

Özür diliyorum arkadaşlarım sizden basketi ben evcil hayvan istiyorum.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır