Hangi renk ne anlama gelir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Hangi renk ne anlama gelir?
Hangi renk ne anlama gelir?

Renkler hayatımızın her alanında yer alan, bizler için psikolojik anlamlar ifade eden ve ışık yansımasıyla zihnimizden oluşan kavramlardır. İnsanlar üzerinde etkisi olan renkler, bazı kuruluşlar ve özellikle de kurumsal firmalar tarafından içeriklerine göre özenle seçilerek kullanılmaktadır. Bu sayede müşteri potansiyelini artırmakta ve ürünlerini daha iyi pazarlamaktadır. Peki hangi renk ne anlama gelir biliyor musunuz?

Kırmızı; canlılığı, azmi ve mutluluğu sembolüze eder. Daha çok dünya da iştah açıcı özelliği ile bilinir. Zira dünya üzerinde bir çok yiyecek firmasının logosu kırmızıdır. Burger King, Pizza Hot ve Kentucky Fried Chicken gibi büyük yiyecek kuruluşları buna iyi bir örnektir.

Mavi; gökyüzünün rengini, genişliğini ve sonsuzluğunu sembolüze eder. Bu yüzden dinlendirici ve rahatlatıcı özelliği ile bilinir. Ayrıca insana sakinlik verir. Yapılan bir araştırmaya göre, duvar rengi mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır.

Sarı; gençliğin ve pratikliğin rengidir. Aynı zamanda hüzün ve dikkat çekiciliği özelliği ile de bilinir. Ticari taksilerin sarı renkte olması dikkat çekiciliğe ve gençlerin sarı ağırlıklı tişörtleri çoğunlukla tercih etmesi gençliğe iyi bir örnektir.

Yeşil; doğanın rengi olarak bilinir ve huzur verici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda güven verici bir renktir. Bu yüzden bir çok bankanın logosunda hakimdir. Huzur verici özelliğinden dolayı bazı lokanta ve hastanelerde de kullanılmaktadır.

Siyah; karamsallık yönü ile tanınmış bir renktir fakat aksine gücü, otoriteyi ve önerdliği sembolize eder. Japonlar da ise mutluluğu simgeler.

Lacivert; sonsuzluğu ve otoriteyi sembolize eder. Bu yüzden dünya da bir çok büyük firma logolarında lacivert rengi barındırır. Ayrıca mavi giyimli insanlar kendilerini son derece karizmatik ve güvenlir hisseder.

Beyaz; temizlik ve saflığı sembolize eder. Düğünlerde gelinliğin beyaz olması gelinin kötülüklerden arınmış saf bir kişi olduğunu gösterir. Siyasetçilerde kendilerini temiz ve dürüst gördükleri için çoğunlukla olarak beyaz rengi tercih ederler.

Pembe; neşeyi ve şirinliği sembolize eder. Dikkat çekici özelliğide vardır. İndirim yapan bir çok mağaza kağıt ve broşürlerde bu rengi kullanır.

Renklerin Psikolojiye Etkisi

Kırmızı

Kırmızı renk özellikle restoranlarda sıklıkla kullanılır; çünkü iştah açıcı bir etkiye sahiptir. Kan akışını hızlandırır ve tansiyonu yükselterek insanları harekete geçirir. Bu nedenle reklam firmalarının vazgeçemediği renklerin başında gelir. Kırmızı rengin bir özeliği de uzaktan fark edilememesidir. Bu sebeple yüksek binalarda uyarı içeren levhalarda bu renk kullanılmamalıdır. Polis arabalarında kırmızı ve mavi rengin tercih edilmesi de bundan dolayıdır. Kırmızı yakın mavi ise uzak mesafeler içindir.

Beyaz

Beyaz saf ve temiz bir görüntünün yanı sıra kalıcılığı da düşündürür; bu nedenle iş görüşmelerinde daha çok beyaz renk tercih edilir.

Yeşil

Yeşil her zaman huzur ve dinginliğin sembolüdür. İnsanlarda güven duygusu oluşturduğu için bankacılık reklamlarında çokça kullanılır. Yaratıcılığı ve sükûneti körüklediği için iş yerlerinin aynı sıra evleriniz için de uygun bir renktir. Yine bu rengin bazı şikayetleri azalttığı görüldüğü için hastanelerde de kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar yeşil rengin mide hastalıklarının verdiği ağrıları bile dindirdiği görülmüştür.

Kahverengi

Kahverenginin en büyük özelliği insanları daha hızlı hareket etmeye teşvik etmesidir. Bundan yola çıkan fast food firmaları mobilyaları kahverenginden yaparak müşterilerin hemen yiyip, oradan ayrılmaları böylece daha fazla müşteri çekebilmeyi amaçlarlar. Yine kahverengi insanlar arasında kaybolmanızı da sağlar. Dikkat çekici bir renk olmadığı için iş görüşmelerinde kahverengi kıyafetler tercih edilmemelidir.

Siyah

Kuvveti, disiplini ve otoriteyi temsil eden bu renk iş toplantılarında ve iş görüşmelerinde giyildiğinde karşı tarafta hısrlı, idealist bir etki oluşturur.

2.00 avg. rating (48% score) - 3 votes

Hangi renk ne anlama gelir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Elif&Su05 Şubat 2011

gerçekten çok işime yaradı bu yazı çok teşekkür ederim.

Şeyma06 Aralık 2011

kırmızı rengin iştah açıcı olduğunu biliyordumda diğer renkler hakkında bilgim yoktu, bilgi ednmiş odum teşekkürler yazı için.

dilara çiçek29 Şubat 2012

bu bilgileri verdiğiniz için size çok teşşekkür ederim

gamze08 Mayıs 2015

çok teşekkür ediyorsan o benim.Kabul etmiyorum teşekkürünü

Erdem02 Mayıs 2012

Güzel; ama önemli bir renk olan turuncu unutulmuş.

hasan akdaş19 Haziran 2012

yazana çok teşekkür ederim

buse08 Ekim 2012

ozaman bende size turuncu rengi söylüyim
psikolojik olarak neşeyi teşvik eder

merve boz05 Ağustos 2013

güzel renkler varda neden az renk var

irem…09 Aralık 2013

biraz daha renk olsa daha iyi olur
Bende size söylim MOR: Asalet lüks ve itibarın rengidir.

nisanur13 Kasım 2014

çoooooook işime yaradı tam istediğim renk süpersiniz:)

nisanur13 Kasım 2014

ama kahverengi yok 🙁

Elif Eylül yörük gs27 Kasım 2014

Bir şey eksik oda kahve rengi

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır