Hale nedir? Hale nasıl oluşur?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Hale nedir? Hale nasıl oluşur?
Hale nedir? Hale nasıl oluşur?

Güneşin etrafında oluşan bir ışık halkası veya daire biçimi bilim adamları tarafından hale olarak adlandırılır. İnsanlar yıllarca güneşin etrafında oluşan bu halka şeklindeki görüntünün ne olduğunu merak etmişlerdir. Bu haleyi oluşturan şey nedir?

Eski bir inanışa göre güneşin etrafında oluşan halka yağmurun habercisidir. Bu inanışta gerçeklik payı var, çünkü yüksek bulutlar genellikle fırtına öncesinde gelir. Elbette hale oluşumunda gökyüzü oldukça açıktır. Gökyüzünde onlarca kilometre sürüklenen ince bulutlar hale oluşumunun göstergesidir. Bu ince ama büyük bulutlar milyonlarca küçük buz kristalleri barındırır. İşte o gördüğümüz haleler, güneşten gelen ışıkların buz kristallerine çarparak kırılarak yansımasından ileri gelir.Mucizevi bir şekilde güneş ile gözlerimiz arasında ayna görevi gören küçük buz kristalleri uygun açı ile güneşten çıkan ışının gözümüze ulaşmasını sağlar. Tıpkı gökkuşağı gibi güneşin etrafındaki haleler kişiye özeldir. Daha iyi bir açıklamayla bakan kişinin konumuna bağlıdır. Göz hareket ettikçe gördüğü haleyi oluşturan buz kristali de değişir.

Haleler güneş etrafında oluşabildiği gibi ay etrafında da oluşurlar. Ay ışığı çok parlak olmadığı için, ay üzerindeki haleler çoğunlukla renksizdir. Ancak iç tarafında daha kırmızıya yakın ve dış tarafında daha maviye yakın renkleri fark edebilirsiniz. Bu renk gözlemi güneşin etrafındaki halelerde daha çok gözümüze çarpar. Bazı günler bulut kristallerinin durumuna göre hale etrafında tüm gökkuşağı renklerini görebilirsiniz. Aynı zamanda ay halesinin dış tarafında kalan gökyüzünün çok daha karanlık olduğu gözümüze çarpar.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hale nedir? Hale nasıl oluşur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır