Hafızasını kaybeden insan neden yürümeyi ve konuşmayı unutmaz?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Hafızasını kaybeden insan neden yürümeyi ve konuşmayı unutmaz?
Hafızasını kaybeden insan neden yürümeyi ve konuşmayı unutmaz?

Büyük trafik kazası geçirmiş ya da kafasına sert bir darbe almış kimselerde geçici veya kalıcı hafıza kayıpları görülebilir. Kişi, bu durumda geçmişe dair hiçbir olayı ve kişiyi hatırlamaz. Ancak yürüme, konuşma gibi bu gibi pek çok eylemini sürdürür yani unutmaz. Peki bunun sebebi nedir hiç merak ettiniz mi?

Düşünme, görme, konuşma, bilgi depolama gibi eylemlerin tümü, beyin korteksi olarak bilinen ve beynin dış yüzeyini kaplayan hücreler tarafından kontrol edilir. Bu yüzden kafaya alınan sert bir darbe beyin korteksinde hasara yol açar ve hafıza kaybı yaşanır. Ancak yürüme, uyuma, yeme-içme gibi temel yetenekler ekstrapiraidal sistem (otomatik hareketleri idare eden sistem) adında, beynin alt merkezleri tarafından yönetilir. Beyin kabuğunda meydana gelen hasar sonucu hafıza kaybı yaşansa bile beynin alt merkezleri bundan etkilenmeyeceği için kişi yürüme, uyuma, yeme-içme gibi temel yeteneklerini unutmaz.

Konuşma beyin korteksi tarafından yönetildiği için hafıza kaybı yaşayan kişiler konuşma yeteneğinin bir kısmını kaybedebilir veya konuşurken güçlük çekebilir.

3.40 avg. rating (69% score) - 5 votes

Hafızasını kaybeden insan neden yürümeyi ve konuşmayı unutmaz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Mücahit Erdem20 Haziran 2017

Peki birisi iki dili çok iyi şekilde biliyor ve sonradan öğrendiği dili günlük hayatında daha fazla kullanıyorsa hafıza kaybı sonrasında hangi dili hatırlar?

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır