Güneşe çıktığımızda neden hapşırırız?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Güneşe çıktığımızda neden hapşırırız?
Güneşe çıktığımızda neden hapşırırız?

Yalnızca güneş ışığı değil, çok parlak ışıklar da hapşırığa neden olabilir. Bu konuda hassas olanlar, güneş ışığını gördüklerinde 4-5 veya daha fazla kez arka arkaya hapşırır. Peki hiç merak ettiniz mi güneş ışığı neden hapşırtır?

Güneş ışığının neden hapşırttığı konusunda henüz bilimsel bir kanıt yoktur. Fakat bazı uzmanlar hapşırmanın göz sinirlerinin çalışması ile alâkalı olabileceğini söylüyor. Bunun nedeni ise, güneşli bir ortama çıktığımızda göz bebeğimizin yoğun ışıktan dolayı daralmasıdır. Bu daralmanın sağlanabilmesi için öncelikle ışık bilgisinin sinirler vasıtasıyla beyne iletilmesi gerekir. Bu esnada yakında bulunan burun sinirleri bundan etkilenerek hepşırığa neden olur. Bazı uzmanlar da güneşte veya çok parlak ışık karşısında hapşırmanın genetiksel olduğunu söylemektedir.

Yapılan araştırmalara göre insanların %15 – %25’inin güneşte 4-5 defa, %5 – %8’inin de daha fazla kez hapşırdığını gösteriyor. Uzmanlar bu hapşırmanın zararsız olduğunu söylüyor.

İnsanlar güneşe çıktıklarında ya da çok parlak ışıkların altında çok daha sık hapşırdıklarını fark ederler. Peki neden güneşe çıkıldığında hapşırırız ve buna neden olan nedir hemen inceleyelim.

Özellikle yoğun güneş ışığı altında kişi art arda 5 6 kez hapşırabilir. Birçok kişi bu durumun böyle olduğunu iddia etse de bu konuda yapılmış ya da kanıtlanmış herhangi bir bilimsel sonuç ortada yokur. Bunun yanı sıra bu konuda uzman olan doktorlar ise güneşli havalarda hapşırmanın nedeni olarak göz sinirlerinin çok çalışması ile alakalı olacağını söylüyor. Güneşli sıcak havalarda ya da yoğun ışık altında göz bebekleri darılır ve dolayısı ile göz sinirleri etkilenmeye başları. Bu ışık bilgileri beyine iletme sırasında etkilenen burun sinirleri ise hapşırmaya neden olur.

Güneşte hapşırmak genetik midir?

Bazı uzmanlara göre ise güneşe karı hassasiyeti olanlar ya da genetik rahatsızlığı olanlar güneş ve yoğun ışık gördüklerinde tepki olarak hapşırmayı meydana getirebilirler.

Yapılan araştırmalara göre yüzde 25 kadar kişi güneşte ortalama olarak 4 ile 5 kez daha az bir oran yüzde 8 civarında ki insanların ise sadece 1 kez hapşırdığı görünüyor. Sizler ben hiç güneşte hapşırmam diyebilirsiniz elbette. Bu kişinin ne kadar etkilendiği ile de doğru orantılıdır. Sizler güneşe ve ışıklara daha duyarlı ise bu hapşırığı çok daha yoğun olarak yaşayabilirsiniz.

Hapşırma Hangi Ortamlarda Artış Gösterir

Hapşırma en çok minik partiküllerin bulunduğu, toz ve kirin oluştuğu ortamlarda artış göstermektedir. Eğer herhangi bir hastalık söz konusu değilse hapşırmanın nedeni alerjik reaksiyonlar olabilmektedir. Hapşırma kişiden kişiye değişebilen bir reaksiyon şekli olarak bilinir. Bazı bünyeler daha hassas olduklarından ortam da bulunan  çeşitli unsurlar hapşırmalarını kolaylaştırır. Sadece kir veya toz değil yüksek ışık da hapşırığa neden olabilmektedir. Hapşırmaya yol açan en büyük neden evlerde buluna minik akarlardır. Bunlar tozlarda birikir ve burun kıllarından süzülerek kişileri hapşırtır. Karabiber de bu duruma yol açan etkenlerden birisi olarak bilinir. Sabah kalktığınızda eğer hapşırığınız artıyorsa buna sebep olan yatakta, yorgan ve yastıkta biriken toz zerrecikleridir.

Işığa bakınca hapşırma

Sadece güneşe çıkınca değil bazı kişiler yüksek ışıkla karşılaştıklarında da hapşırabilmektedir. Genetik faktörlere bağlı olarak gelişen bu durum, insanların yaklaşık %20’sinde görülebilmektedir. Yüksek ışığa baktığında kişi, bu ışık burun sinirlerin uyarılmasına sebep olmakta ve bu nedenle bu da kendini hapşırma şeklinde göstermektedir. Hapşırmanın oluşması için illaki yüksek ışıklı bir yere gitmeye gerek yoktur. Karanlıkta oturan veya loş bir ışıkta bulunan kişi buradan normal ışıklı bir yere gittiği zaman bile hapşırabilmektedir. Işığa bağlı hapşırma o kadar önemlidir ki Amerika’da bu durumla ilgili askeri boyutta çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Her ne kadar uzmanlar bu durumu açıklama çalışsalar da ışığa bağlı hapşırma hala gizemini korumaktadır.

4.33 avg. rating (85% score) - 6 votes

Güneşe çıktığımızda neden hapşırırız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Korhan07 Haziran 2011

Güneşe çıkınca 10 defadan fazla hapşırıyorum arka arkaya. adeta beynim sarsılıyor hapşırmaktan

ozer07 Haziran 2011

Hehe hep merak etmiştim neden hapşırdığımı..

Nil19 Eylül 2017

Genetik olduğunu düşünüyorum ben kardeşim ve annem güneşe her çıktığımızda hapşırıyoruz

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır