Güneş ışığı ne renktir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Güneş ışığı ne renktir?
Güneş ışığı ne renktir?

Güneş ışığının ne renk olduğu konusuna yüzeysel olarak baktığımızda çoğumuz sarı cevabını veririz. Oysa güneşin asıl rengi sarı değil, beyazdır.

Bir kristal parçasını güneşe doğru tuttuğumuzda güneşin beyaz renginin mor, mavi, yeşil, kırmızı, sarı ve turuncu renklere ayrıştığını görürüz. Atmosferde en çok dağılan renk mavi olduğu için gökyüzünü mavi görürüz. Aynı zamanda güneşi de sarı renktre görürüz. Eğer atmosfer olmamış olsaydı güneşin rengini çıplak gözle beyaz olarak görebilirdik.

Güneşle İlgili İlginç Bilgiler

En büyük gezegen olmasının yanında dünyada yaşamın olmasını da sağlaması açısından önemli bir işleve sahip olan güneş, yine iklimlerin meydana gelmesini ve hava durumunun değişmesini de sağlamaktadır. Samanyolunda yaklaşık 200 milyardan fazla yıldız bulunmakta olup güneş de bunlardan birisidir.

Güneşin birkaç günde yaydığı enerji dünya üzerindeki bütün enerji kaynaklarının yaydığından daha fazladır. Güneşten gelen bir ışın yaklaşık olarak 9 dakika içinde yeryüzüne ulaşır. Dünya çekirdeğinin sıcaklığı güneşin sıcaklığına eşittir.

Güneşin büyüklüğü Ay ile kıyaslandığında yaklaşık 400 kat daha fazladır. Yine Ay ile Dünya arasındaki mesafeden de 400 kat daha uzaktır. Her saniye güneşten dünyada yaşayan insan nüfusunun 10 katından fazla ışın yeryüzüne gelmektedir. Güneş o kadar büyüktür ki 1 milyondan fazla dünya onun içine konabilir. Aya dikilen Amerikan bayrağı güneşten gelen ışınlardan dolayı şu anda bembeyazdır.

Güneş üzerinde trilyonlarca altın bulunur. Plüton üzerinden güneş etrafında bir tur atılsa bu seyahat 250 yıl sürerdir. Rusların büyük bir bölümü dünyanın güneş etrafında değil güneş dünya etrafında döndüğüne inanmaktadır. Güneşin kendi etrafında tüm hayatı boyunca en fazla 20 kez dönebileceği ortaya çıkmıştır.

Güneş sisteminin içinde birçok yıldız, gezegen ve değişik parçalar bulunmasına rağmen güneş bütün bir sistemin %99’unu oluşturmaktadır. Buna rağmen uzay boşluğu düşünüldüğünde hacimsel olarak uzay sisteminin trilyonda biri kadar bile yer kaplamaz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Güneş ışığı ne renktir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

jalee29 Nisan 2011

teşekkürler arkadaşlar arasında tartışmıştık ve bu bilgi ışık tuttu (;

memet11 Nisan 2014

Güneş ışığının ne renk olduğu konusuna yüzeysel olarak baktığımızda çoğumuz sarı cevabını veririz. Oysa güneşin asıl rengi sarı değil, beyazdır.

Bir kristal parçasını güneşe doğru tuttuğumuzda güneşin beyaz renginin mor, mavi, yeşil, kırmızı, sarı ve turuncu renklere ayrıştığını görürüz.

popocumaymun29 Mart 2015

hayır be turuncu veya kırmızı

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır