Gökyüzü neden mavidir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Gökyüzü neden mavidir?
Gökyüzü neden mavidir?

Gökyüzü mavi rengiyle insana rahatlık ve huzur hissi verir. Aynı şekilde biliminsanları bile mavinin insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiler bıraktığını söylerler. Peki, bizi rengiyle rahatlatan gökyüzünün rengi neden mavidir?

Gökyüzünün mavi görünmesinin tek sebebi kırılma hadisesidir. Güneş ışığı atmosferde yol alırken gaz molekülleri ve toz parçacıklarına çarparak dağılır. Gün ışığının en kısa dalga boyu olan mavi ışınlar, atmosferde hemen dağıldığı için gökyüzü mavi görünür.

Gün doğumu ve gün batımında, güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşabilmesi için daha uzun yol almaları gerekir. Kısa dalga boyu olan mavi ışınlar atmosfer tarafından emildiği için sadece uzun yol alabilen kırmızı ışınlar gökyüzüne rengi verir. Dolayısıyla kızıl bir görünüm oluşur. Aynı şekilde tüm ışınlar aynı oranda dağıldığında da gökyüzünde grimsi bir renk oluşur.

Gökyüzünün Rengi Neden Gece Gündüzden Farklı Görünür?

Gökyüzünün renkli görünmesinin temel sebebi güneşten gelen ışınlardır. Dünya gece ve gündüz farklı açılarla güneş ışığı alır. Bu nedenle gökyüzünü değişik renklerde görürüz. Aslında gökyüzünün rengi yoktur; yani atmosferde bulunan hava renksizdir, sadece güneş ışınlarının kırılma açıları onu renkli görmemize sebep olur. Güneş ışınlarının büyüklü küçüklü dalga boyları vardır ve bunlardan en kısa olanı mavi renklidir. Kısa dalga ışınları atmosfere girer girmez hemen kırılır ve dağılır. Bunlar arasında en uzun dalgalar ise kırmızı renkte olup onların etrafa saçılması için daha büyük parçalara ayrılması gerekmektedir. Gökyüzünün açık olduğu zamanlarda bu mavi kısa dalgalar yayılmak için daha fazla alan bulduğundan hızlı bir şekilde dağılır ve o günlerde gökyüzünün masmavi görürüz. Hâlbuki bulutlu günlerde dağılma oranı az ve aynı orandadır. İşte gökyüzünü bulutlu günlerde gri görmemizin sebebi budur.

Peki, neden gün batımı ve doğumlarında gökyüzünü bir kızıllık kaplar? Bu özel zaman dilimlerinde güneş ışınları yeryüzüne eğik bir şekilde geldiğinden daha fazla mesafe kat etmek zorunda kalır ve etrafa eskisinden daha çok ışın yayılır. Yine kırmızı dalgalar da parçalandığından gökyüzünü bu zamanlarda kırmızı olarak görürüz.

Güneş ışınları uzayda niçin görünmez?

Güneş ışınlarının görülebilmesi için onun üzerine çarpıp kırılacağı bir maddeye ihtiyaç vardır. Dünya ile temas eder etmez, küçük ya da büyük milyonlarca madde ışınların ortaya çıkmasını sağlarken, uzayda buna elverişli bir ortam olmadığı için ışınlar görünmemektedir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gökyüzü neden mavidir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır