Gelişimde Kritik Dönem Nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Gelişimde Kritik Dönem Nedir?
Gelişimde Kritik Dönem Nedir?

Kritik dönem, gelişmede önemli sonuçları olan dönemleri ifade eder.

Gelişimde ‘dönem’ kavramı, belirli yaşlarda ayırıcı özellikleri olan aşamaları anlatmak amacıyla kullanılır. Belirli zaman dilimleri içinde belirli özellikler öne çıkar. Bazı özelliklerin öne çıktığı bu gelişim aşamalarına dönem adı verilmektedir.

Kritik dönem de bu gelişim aşamalarından, ilgili davranışın kazanılması gereken kazanılmadığında çok geç kazanılan veya geliştirilen gelişim dönemidir. Yani kritik dönem, organizmanın farklı gelişim dönemlerinde öğrenmeye ya da gelişmeye en açık ve alıcı olduğu zaman bölümünü ifade etmektedir.

Burada can alıcı nokta zamanlamadır. Çünkü kazanılması gereken bir davranış veya öğrenilmesi geren bir durum belirli zamanlarda bu fırsatı yakalayamazsa o durumla ilgili gelişim yavaşlayabilir veya durabilir. Örneğin, okul öncesi yılları psiko-sosyal gelişim için olduğu kadar zihin ve dil gelişimleri için de kritik gelişim dönemidir. Bu nedenle, özellikle sosyo kültürel açıdan geri olan çevrelerde yaşayan çocukların bu dezavantajını gidermek için erken yönlendirici programların uygulanması gerekmektedir.

Kritik dönem, organizmanın çevrenin etkilerine daha duyarlı oldukları zaman dönemlerinin önemi işaret eder. Kritik dönemin temel belirleyicisi, çevresel uyarıcı ve olayların çocuğun gelişim ve öğrenme süreci üzerinde daha kuvvetli ve kalıcı etki göstermesidir. Bu dönemdeki yaşantıların, öğrenmelerin, gelişim üzerinde etkisi büyüktür. Bazı özellikler bakımından kritik dönemlerde yoksunluk ve uyarıcı eksikliği yaşayan çocuklar öğrenmede bazı güçlüklerle karşılaşabilir. Kritik dönemlerde eğer organizma gerekli kalıtsal potansiyele erişmiş ve yeterli uyarıcı ile karşılaşıyor ise bazı davranışlar daha etkili öğrenilir.

Kritik dönem doğum öncesi süreci de kapsar. Anne rahminde bir organ oluşum aşamasındayken çevreden gelen zararlı bir etki en yüksek tahribata yol açar.

Kritik Dönem İle İlgili Örnekler;

Okuma yazma öğrenme ile ilgili kritik dönem 6 yaş civarıdır. 6 yaşında gerçekleşmeyen okuma yazma davranışı, ileri yaşlarda öğrenilmesi zorlaşan bir davranış olur.

– Konuşma ile ilgili kritik dönem 2-3 yaş arası dönemdir.

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gelişimde Kritik Dönem Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır