Fotoğraf nasıl oluşur?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Fotoğraf nasıl oluşur?
Fotoğraf nasıl oluşur?

Güzel bir manzara gördüğümüzde veya iyi bir poz yakaladığımızda hemen fotoğraf makinesine sarılır, tek dokunuşla o anın görüntüsünü kaydederiz. Bu işi yapmak yalnızca 1-2 saniyemizi alır. Peki hiç merak ettiniz mi, fotoğraf makinesi ile kolayca çektiğimiz fotoğraflar nasıl oluşur?

Fotoğrafın oluşabilmesi için gerekli olan ilk unsur ışıktır. Işık olmadan fotoğraf çekmek mümkün değildir. Bu yüzden karanlık ortamlarda fotoğraf çekebilmek için fotoğraf makinelerine flaş konulur. Fotoğraf çekmek için makinemizin düğmesine bastığımızda objektifin içinde küçük bir pencere kapanıp açılır. Objektif o anda ortamdaki ışığın şiddetine göre görüntüyü lekeler halinde filmin üzerine düşürür. Film, karanlık bir odada banyo edildikten sonra lekeler daha da belirginleşir. Ardından negatif haldeki film, pozitif hale getirilerek fotoğraf kağıdına basılır. Böylece fotoğraf oluşmuş olur.

Dijital fotoğraf makinelerinin filmli makinelerden tek farkı dijital sensörlerinin olmasıdır. Bu sensörler, objektifin kaydettiği görüntüyü makinenin hafızasına kaydederek anında önizleme imkânı sunar.

4.00 avg. rating (77% score) - 1 vote

Fotoğraf nasıl oluşur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır