İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Enflasyon nedir?

Enflasyon bir ekonomi terimidir. Dlimize İngilizcede girmiş olup kelimenin TDK ’daki tam karşılığı para şişkinliğidir. Bu terim, mecazen “Bir şeyin olması gerekenden fazla olması “ anlamında da kullanılır. Halk arasında enflasyon pahalılık olarak adlandırılır ki bu adlandırma pek de yanlış değildir.

Enflasyon nedir?
Ekonomi, az para ile çok üretimi amaçlayan sistemdir. Enflasyon ise bu durumun tam tersini ortaya koyup bir kriz yaratır çünkü enflasyon fiyatların öngörülen ya da var olan genel durumdan daha fazla artmasıdır. Yani ekonominin bel kemiği olan az para ile çok mal durumunu tersine döndürmektedir. Bu durumun tam aksi ise deflasyondur.

Enflasyonda iki önemli durum vardır. Birisi fiyatlar diğeri süreklilik. Yani bir ülke ekonomisinde enflasyondan bahsetmek için tek bir ürünün değil piyasadaki her ürünün fiyatının genel ya da öngörülmüş fiyattan daha fazla olması gerekir. Diğer bir enflasyon şartı ise artan fiyatların dalgalanma şeklinde olmaması gerektiğidir. Eğer bir mal ya da ürün, dalgalı bir fiyat durumunda bu enflasyon olmaz. Enflasyonda fiyatların sürekli yüksek olarak artması gerekir.

Yukarıda bahsedilen öngörülen ya da genel fiyat, ekonomik bir başka terimdir. Buna göre belirli bir mal veya hizmetin daha önce belirlenmiş ve diğer ülkelerde belirtilen özel bir parasal karşılığı bir diğer adıyla fiyatı vardır. Örneğin ekmeğin 4 sene boyunca 50 kuruştan satıldığını varsayalım. Bu ekmeğin genel fiyatıdır. Enflasyon durumumda ekmek 50 kuruştan 75’e, 90’a, 1 TL’te çıkabilir. Ekmeğin genel fiyatından sürekli yükselerek ayrılması enflasyon durumudur.

Fiyat mal ve hizmetin parasal karşılığına olduğuna göre para miktarı ile ürün arasında denge olmalıdır. Para miktarındaki artışa emisyon denir ve eğer emisyon olur ve ülkede ürün artarsa enflasyondan bahsedilemez. Para ile ürün arasındaki doğru orantı ekonominin istikrarlı olduğunu gösterir. Yalnız bunlardan birisinin dengesi bozulursa yukarıda bahsettiğimiz enflasyon veya deflasyon meydana gelir.

Enflasyonun engellenmesi ya da durdurulması o kadar da kolay bir durum değildir. Enflasyon en kaba haliyle “parasızlık” anlamına geldiği için iyileşme süreci uzun ve sanıcılıdır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.