En sağlam ağaç hangisidir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » En sağlam ağaç hangisidir?
En sağlam ağaç hangisidir?

Günlük hayatın bir çok alanında kullandığımız ağaçlar da kendi aralarında belirli kriterler dahilinde sınıflandırılır. Özellikle bu sınıflandırmaya mobilya sektöründe çok dikkat edilir. Çünkü sağlam ağaçtan yapılmış eşyaların ömrü daha uzun olur. En sağlam ağacı merak edenler için işte cevap.

Çoğu kimse çam ağacını en sağlam ağaç sanır. Oysa en sağlam ağaç Balsadır. Ağaçlar kendi aralarında eğilebilirlik, sertlik ve sıkıştırılabilirlik özelliklerine göre üçe ayrılır. Bu kriterler baz alınarak yapılan ölçümler sonucu ağacın sağlamlığı belirlenir.

Balsa çok hızlı büyüyen bir ağaçtır. Doğal olarak orta ve güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yetişir. Sağlamlığının yanı sıra ağırlık bakımından da en hafif 3. veya 4. ağaçtır. Aynı zamanda güveler balsa ağacına zarar veremezler.

En sağlam ağaç 

Ağaçlar bizim hayatımızda olmazsa olmazların arasındadır. Özellikle yeni fidan dikimlerinde her zaman en sağlam ağaçlara öncelik verilmeye çalışır. Hem sağlam hem de uzun yıllar yaşayan ağaçlar ormanlık alanlarda ya da daima olarak yeşil bir alan olarak kalınmasını istediğiniz mekanlarda uygulayabilirsiniz ama peki en sağlam ağaç hangisidir?

Doğru bilinen yanlışlar

Aslında en sağlam ağaç hangisidir diye bir anket yapsanız kuşkusuz herkesin ilk cevabı çam ağaçları olacaktır. Oysaki bilinen gibi en güçlü ağaç türü çam ağacı değil, Balsadır.

Ağaçlar neye göre sağlam olduğu anlaşılır

Ağaçların kendi arasında ayrıldığı birçok kriter vardır. Öncelikli olarak eğilebilmesi, sertlik ve sıkıştırabilirler. Bu 3 özellik incelenerek en sağlam ağacın bulunması en doğru adım olur. Bu analizlere göre yapılan araştırmaların sonunda bu kriterlere en uyun gösteren ağaç Balsa olarak kanıtlanmıştır

Balsa ağacı nasıl bir ağaçtır

Balsa ağacı çok hızlı büyüyen ağaçların arasında gelir. Ana vatanı olarak güney ve batı Amerika gösterilebilir. Özellikle çok yağış alan bölgelerde yetiştirilir. Sadece tek özelliği en sağlam ağaç olması değildir aynı zamanda ağaçların ağırlığı bakımından da kıyas yapıldığında en hafif ağaçların arasında 3 sırada yer alır. Onu en sağlam yapan bir diğer özellik ise güvelerin bu ağaca zarar verememesi olur. Dolayısı ile dış etkenlerden çok etkilenmeden yıllarca sağlamlığı ile yeşil alan yaratmaya devam eder.

Dünyanın En Uzun Ömürlü Ağaçları

Dünya üzerinde ağaçların bazı türleri asırlar hatta binyıllar boyunca kalarak farklı medeniyetlere ve kültürlere tanıklık ediyor. İnsanlık tarihini bilinen en eski ve uzun ömürlü ağaçları şunlardır

Bristlecone ağacı

4.800 yaşında olduğu tahmin edilen bu çam ağacı, dünya üzerindeki en eski ve doğal ağaç olarak bilinmektedir. Kaliforniya içinde yer aldığı söylenen bu ağacın tam olarak koordinatları ağaca zarar verilir düşüncesiyle söylenmemektedir.

llangernyw Yew

Kuzey Galler’de bulunan bu ağaç 4 bin yıl boyunca farklı kültürlerin eşiği ve tanığı haline gelmiştir. Tarih öncesi çağlarda yetiştiği bilinen bu ağaç hala gelişimini sürdürmektedir. Ağaç kraliyet tarafından 2002 yılında koruma altın alınmıştır.

Fıtzroya ağaçları

Oldukça uzun ömürlü olan bu ağaç cinsi, 3000 yaşından fazla olabilmekte ve oldukça da dayanıklı bir ağaç cinsi olarak bilinmektedir. Kuzey Amerika’daki bu ağaç kendiliğinden çıkıp büyümeye başlar. En yaşlıları Amerika bölgesinde bulunur.

Senatör ağacı

Senatör adı verilen bu ağaç dünya üzerinde bilinen en uzun ömürlü selvi olarak bilinmektedir. 3.500 yaşında olduğu bilinen bu ağaç Doğu Mississippi Nehri’nde bulunmaktadır. Şimdiye kadar birçok doğal afet yaşayan bu ağacın boyu ise 40 metreyi aşmaktadır.

Patriarca ağacı

Brezilya’da bulunan bu ağaç oranın yerlileri tarafından kutsal olarak bilinmektedir. Koruma altına alınan ağacın yaşının 3000 yıldan fazla olduğu sanılmaktadır.

Vouves ağacı

Yunanistan’da bulunan bu zeytin ağacın yaşı tahmini olarak 3.000’dir. Zeytin ağacı da en sağlam ve dayanıklı ağaçlardan birisi olarak bilinmektedir.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

En sağlam ağaç hangisidir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

garez09 Şubat 2011

Ben de en sağlam ağacı çam olarak biliyordum, yanılıyormuşum.. Teşekkürler faydalı bu bilgi için…

burak balbay09 Şubat 2011

bnde çam sanıodum

Sefa Akdaş09 Şubat 2011

Balsa diye ağaç olduğunu ilk defa duydum. Ben de çam sanıyordum en sağlam ağacı..

zeynep nur aydın20 Mart 2011

Çok Gzl BilGİler balsa Dİye Bİr ağaç olduğunu bilmiyordum ama ödevimde çok yardımcı oldu teşekkür ederim..

seren gezgin21 Aralık 2011

bende çam sanıyordum ama balsaymış bu bilgiler için teşekkürler ayrıca yorum yazanlara katılıyorum dostlar.

ahmet24 Ağustos 2012

çok faydalı bir bilgi paylaşım için teşekürler…!

Yasar04 Ocak 2013

Bende balsa ağacı raket var ben balsanın en hafif ağaç olduğunu biliyodum demek en sağlmmış

şaban sezgin14 Ağustos 2014

Tekne yapımında kullanılan en dayanıklı,makbul ağaç palamut meşesidir.Çünkü palamut meşesi suda çürümez.Su içinde durdukça sertleşir.Hiç bozulmaz.onun için eskiden bütün çeşmelerde yalak olarak palamut meşesi kullanılırdı.Yüzlerce sene önce yapılan palamut meşesi yalakları hala sapa sağlam durmaktadır.Tekneciler bu özelliği her halde bilmiyorlar.Özellikle deniz suyunda hiç çürümez.

hüseyin ürkmez13 Ekim 2015

balsa kereste olarak nerede satılıyor?

mustafa yaman04 Aralık 2017

En sağlam ağaçların başında gelir Dişbudak ağacıdır iş makinası taşıyan araçların paletlerin geldiği zemine döşenir sert ve ağır olduğundan mobilya yapımında işlenmesi zor olduğundan pek kullanılmaz.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır