Elma soyulunca neden sararır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Elma soyulunca neden sararır?
Elma soyulunca neden sararır?

Elmanın kısa sürede kararması bir çoğumuzun dikkatini çekmiştir. Fakat nasıl oluyorda o güzelce soyduğumuz elmalar kısa sürede kararıyor. Aslında tek nedeni havadaki oksijendir.

Elmanın içindeki enzimlerden olan polifenol oksidaz, havadaki oksijeni alarak yine elmada bulunan “tanin” adlı kimyasal ile birleştirir. Bu birleşme elmada kararmaya neden olur. Elmayı ısırdığımızda yada kestiğimizde yüzeydeki hücreler parçalanır. Bu parçalanma sonucunda polifenol oksidaz enzimleri havadaki oksijeni alarak tanin ile birleştirir ve elmada renk değişimine neden olur. Elmadaki bu kararma armut, ayva, patates vs. gibi meyve ve sebzelerde de görülür.

Elmanın kararmaması için kestikten hemen sonra bir suyun içerisine koyabiliriz. Hava ile teması kesilen elma karamayacaktır. Sudan çıkardığımızda yine kararma meydana gelir. Yada farklı bir yöntem olan, limon suyunu elmanın üstüne sıkmakta elmanın kararmasını önler. Limon suyundaki C vitamini elmada bulunan tanin adlı kimyasal madde ile havanın reaksiyona geçmesini engeller.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Elma soyulunca neden sararır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

elifg28 Ekim 2010

elmayı soyup hemen yediğim için hiç sararmasını görmedim.hatta sormadan yiyorum .d faydalı bilgi için tşkler.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır