Dünya kadınlar günü

Ana Sayfa » Genel Kültür » Dünya kadınlar günü
Dünya kadınlar günü

8 mart dünya kadınlar günü, kadın haklarının nasıl kazanıldığını ve bugüne kadar hangi zorluklarla gelindiğini hatırlamak amacıyla her yıl konferans, gösteri ve eğlence gibi çeşitli etkinliklerle kutlanan özel bir gündür.

Kadınlar gününün temeli aslında 26 ağustos 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag şehrinde düzenlenen 2. uluslararası sosyalist kadınlar konferansı toplantısında atıldı. Bu toplantıda 8 mart 1857 yılında Amerika’nın New York şehrinde haklarını aramak amacıyla kendilerini savunan işçi kadınların gördüğü şiddet ve ölümle sonuçlanan olayların tekrarlanmaması için o günü oy birliği ile dünya kadınlar günü olarak kabul ettiler. 8 mart tarihi ise Rusya’nın Moskova şehrinde gerçekleştirilen 3. uluslararası sosyalist kadınlar konferansı toplantısında kesinlik kazandı. O günden sonra da 8 mart dünya kadınlar günü her yıl kutlanan uluslararası bir güne dönüştü.

Birleşmiş milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dünyadaki işlerin %65’i kadınlar tarafından yürütülüyor. Buna karşın dünyadaki toplam gelirin yalnızca %10’u kadınların. Umarız birgün tüm dünyada kadın hak ve özgürlüğü gerçekten sağlanmış olur.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dünya kadınlar günü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Meltem08 Mart 2011

tüm kadınların kadınlar gününü kutlarım. umarım ülkemizdede kadınlara karşı şiddet azalır.

Popho08 Mart 2011

Tüm Kadınların Kadınlar günü Kutlu Olsun.

Lale kutlu10 Mart 2011

8 mart geçti ama yine de kutluyorum 🙂

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır