Doğum esnasında derin ve düzenli nefes almak ne işe yarar?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Doğum esnasında derin ve düzenli nefes almak ne işe yarar?
Doğum esnasında derin ve düzenli nefes almak ne işe yarar?

Doktorlar, doğum esnasında her anne adayına derin ve düzenli nefes almasını söyler. Aslında bu nefes egzersizleri yalnızca doğum esnasında değil, doğum sancısı başladıktan sonra uygulanmalıdır. Çünkü nefes alıp verme egzersizlerinin doğum esnasında ve sonrasında yararı büyüktür.

Doğum esnasında anne adayı karın kaslarından destek alarak ıkınır, bebeği doğum kanalına iter. Bu esnada belirli aralıklarla meydana gelen rahimiçi kasılmalar da bebeğe giden kanın nispi olarak azalmasına neden olur. Bu da bebeğe daha az oksijen gittiği anlamına gelir. Anne adayı derin ve düzenli bir şekilde nefes alırsa kandaki alyuvarlara daha fazla oksijen yüklenir. Böylece bebeğin oksijensiz kalması engellenir. Aynı zamanda nefes alıp veren anne adayı, solumaya odaklandığı için kasılmaların ağrısını daha hafif hisseder.

Gebelik döneminde nefes alıp verme egzersizlerinin yapılması şüphesiz anne adayına doğum esnasında büyük yarar sağlayacaktır. Daha rahat bir doğum geçirmek isteyen anne adayları bu konu hakkında muhakkak doktoru ile görüşmelidir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Doğum esnasında derin ve düzenli nefes almak ne işe yarar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır