Depresyon Nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Depresyon Nedir?
Depresyon Nedir?

Depresyon, toplumda sık görülen bir ruhsal rahatsızlıktır. Genel bir tanım yapacak olursak, daha önceleri severek ve kendi isteğimizle yaptığımız aktivitelerin çeşitli sebeplerden ötürü artık zevk vermemesi yapmak istememe durumudur. Kişi bu ruh halinde adeta çökkünlük dönemindedir.

Depresyonun çeşitli sebepleri olabilir. Çevresel, hormonal veya genetik bozukluklar gibi. Hemen herkes hayatının bir döneminde bu durumla karşılaşabilir.

Depresyonun temel belirtileri, isteksizlik, hayattan zevk almamak, içinden hiçbir şey gelmemek, bütün olayları olumsuz tarafıyla görmeye başlamak ve karamsarlıktır.

Depresyonun etkileri, depresif bozukluk hem vücudu, hem düşünceleri hem de duygu durumunu etkiler. Kişinin yemek yemesinden uyumasına, fiziksel dayanıklılığından sağlıklı düşünebilmesine kadar her şeyi etkiler. Günlük hayat aktiviteleri bozulur.  Ümitsiz olmaya, kimseden yardım göremeyeceklerine inanmaya eğilimlidirler. Böyle hissettikleri için de sürekli kendilerini suçlarlar. Sosyal etkinliklere katılmaz, aile ve arkadaşlarından uzaklaşırlar. Geçici üzüntüler ile depresyon aynı şey değildir. Kimi zaman hissedilen dibe vurmuşluk hissi depresyonda olduğumuz anlamına gelmez. Çünkü depresyonda olan kişiler kendilerini yalnızca hayatın akışına bırakarak iyileşemeyebilirler. Tedavi olmayan depresyon hastalarının belirtileri haftalarca, aylarca hatta yıllarca sürebilir.

Depresyonun sebepleri nelerdir?

 Hayatın bazı dönemlerinde yaşanan olumsuz olaylar bazen kişiyi derinden sarsabilir. Bu olumsuzluk duygusu ve üzüntülerin atlatılması kolay olmaz, uzun sürmesi halinde ise depresyon belirtileri gösterebilir. Çok sevdiği bir yakınının vefatı, evlilikteki problemler, kötü bir çocukluk, işsizlik, maddi sıkıntılar gibi birçok şey bu duyguya yakalanmanıza sebep olabilir. Fakat bu duyguları yaşayan herkes de depresyon görüleceği manasına gelmemektedir.

Yapılan araştırmalar bazı kişilerin depresyona karşı bir eğilimi olduğunu göstermiştir. Örneğin, bazı depresyon hastası kişilerin yakın akrabalarında da depresyon geçirdiği saptanmıştır. Yani genetik özellik depresyon oluşumunda önemli bir faktördür.

Bazı hastalıklarda depresyon riskini arttırmaktadır. Özellikle beyin ve kalp hastalıkları görülenler, böbrek yetmezliği, tiroid bezi rahatsızlıkları yaşayan kişilerde depresyon belirtileri yüksektir.

Bazen de kişilik özellikleri depresyon oluşumuna yatkınlık gösterir. Mükemmeliyetçi, aşırı duygusal ve sıkıntılarını içine atan kişiler depresyona eğilimlidir.

 

3.00 avg. rating (67% score) - 1 vote

Depresyon Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır