Denizden tuz nasıl elde edilir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Denizden tuz nasıl elde edilir?
Denizden tuz nasıl elde edilir?

Deniz ve okyanuslar çok büyük alanlar kaplayan tuzlu sulardan oluşur. Zira dünyanın dörtte üçü sularla kaplıdır.

Deniz suyu, kanallar yardımıyla tuzlalara gönderilir. Çok geniş ama sığ havuzlarda güneşin ve rüzgarın etkisiyle su buharlaşır ve tuz kalır. Deniz tuzunu toplama işlemi her yaz sonu yapılır. Deniz tuzu, işlenmemiş olduğu için mineral bakımından oldukça zengindir. Ayrıca ihtiyaç duyduğumuz bazı doğal mineraller de deniz tuzunun içerisinde bulunur.

Deniz tuzu ülkemizde çok yayıgın değildir. Sofralarda daha çok rafinerilerde işlenmiş yeraltından çıkartılan tuzlar kullanılır. Bu tuzlarda, milyonlarca yıl önce yeraltında bulunan tuzlu suların yok olması ile oluşmuş kaya halindeki tuzlardır.

Deniz Tuzunun Normal Tuzdan Ne Farkı Vardır?

Bazı lokantalarda yemeği tatlandırdığı ve daha lezzetli yaptığı için özellikle deniz tuzu tercih edilir. Aslında deniz suyunu çoğumuz evlerimizde farklı şekillerde kullanıyoruz. Turşu kurarken, balıkları tuzlarken, asma yapraklarını salamura ederken kullandığımız iri tuzlar işte bahsi geçen deniz tuzudur. Rafine tuzlardan deniz tuzunun nasıl bir fakı var? Deniz tuzu diğer tuzlara göre daha sağlıklıdır. İşlenmemiş, rafine edilmemiş olması nedeniyle içerdiği mineral seviyesi daha fazladır ve bu nedenle vücudun ihtiyaç duyduğu bütün maddeleri bünyesinde barındırır.

Rafine tuzu fabrikalarda daha kolay kullanılsın ve tuzluklardan daha çabuk ve tek tek aksın diye kimyasal yapılarında bazı değişikliklere gidilerek içeriğine katkı maddeleri eklenir. Bu da normal tuzun tadını bozmakta ve hatta yemeklerde hissedilmesine neden olmaktadır. Deniz tuzunun içeriği değişmediği için en doğal tuz olarak bilinir ve bu yüzden daha lezzetlidir. Deniz tuzunu iri taneli olarak da dövülmüş, inceltilmiş bir şekilde de piyasada bulabilirsiniz. Deniz tuzundan 80’in üzerinde mineral vardır. Bir tutam deniz tuzu bile vücudun tüm mineral gereksinimini karşılar. Deniz tuzu rafine edilerek sofra tuzuna dönüşür. İçine iyot eklenir ve bu tarz tuzlarla yapılan salamura ve turşular daha çabuk bozulmaktadır. Deniz tuzunun işlenmemiş olması nedeniyle tuzluklardan akmayacak irilikte olmaktadır. Sövülse bile katkı maddesi olmadığından daha çok küçük tabaklara konularak tüketilir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Denizden tuz nasıl elde edilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

yasaktube06 Temmuz 2010

ilginc bi yazı olmuş 🙂 teşekkurler.

Furkan ÇINAR15 Temmuz 2010

Denizden tuz elde edilmesini İzmir’deyken geçen yaz görmüştüm.Çok ilginç bir olay gerçekten de.
Denizin kenarına kurulmuş olan tuz havuzlarına gittiydik.Yolu düşen olursa mutlaka görsün derim…:-)

gızlı20 Ocak 2011

gulze yazı teşekurederım

ayça15 Eylül 2011

çok güzel olmuş bayıldım 😀

nida09 Aralık 2012

bende bu konuyu ve bukadar kısa arıyordum başka yerde bukadar kısa yok teşekkürler

muhammed sarıkaya m.ali30 Aralık 2014

bence çok güzel bir şey paylaşmak gerek

muhammed sarıkaya m.ali30 Aralık 2014

ben de çok kısa bir şey arıyordu zaten

wıhhıyyy15 Ocak 2016

Oley cevabımı buldum

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır