Denizaltı suyun dibine nasıl dalar?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Denizaltı suyun dibine nasıl dalar?
Denizaltı suyun dibine nasıl dalar?

Binlerce ton ağırlığındaki bir denizaltının suyun dibine dalması normaldir ancak suyun üstünde hafif bir sandal gibi yüzmesi garip bir durumdur. Aslında bu garip durumun nedeni yoğunlukla alakalıdır.

Boş bir şişe suyun üstünde rahatca yüzer. Fakat bu şişenin içi suyla dolarsa batar. İşte denizaltılardaki mantık da bu şekildedir. Gövdelerinde bulunan su depolarını yani su tanklarını boşalttıklarında suyun üstünde kalırlar. Çünkü su depolarının havayla dolması, denizaltının yoğunluğunun sudan daha az olmasına neden olur. Bu sayede denizin kaldırma kuvveti denizaltını suyun üstünde tutar. Eğer su depoları suyla doldurulursa, denizaltının yoğunluğu sudan daha fazla olacağı için suyun dibine batar yani dalar.

Denizaltılar, su altında bataryalarda yüklü olan elektrik enerjisi ile hareket eder. Su üstünde ise dizel motorlar sayesinde hareket eder. Bataryaların şarj edilmesi ise yine dizel motorlar vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Denizaltı Nasıl Bulundu?

Hem denizin üstünde hem de altında yol kat edebilen savaş gemileri denizaltı olarak adlandırılır. Denizaltılar Arşimet kanuna göre yapılmıştır. Aslında çalışma prensibi oldukça basittir. Denizin üzerinde veya altında kalabilmesi tamamen ağırlığının ve basıncının değiştirilmesi ile alakalıdır. Denizaltının içinde bulunan bölmeler su ile doldurularak ağırlık oluşturulur ve bu arada derine dalarken her 10 metrede bir basınç artırılarak denizaltının denizin içinde dengede kalması ve istenilen derinliğe ulaşması sağlanır. Eğer deniz yüzüne tekrar çıkmak istenirse bu seferde su boşaltılarak araç hafifletilir. Denizaltında bu nedenle su sızdırmama ve basınç oldukça önemlidir. Deniz altının su içinde gidişi uçağın mekaniği ile aynıdır ve onun da rotayı belirlerken kullanılan kanatları vardır. Yine su yüzüne çıkmadan etrafı gözlemeye yarayan periskop da çok önemlidir.

Denizaltılar Hangi Hayvandan Esinlenerek Yapılmıştır?

Doğadaki hayvanların özelliklerinden yola çıkılarak birçok cihaz yapılmıştır. Denizaltıların yapımında ilham alınan hayvan ise yunuslardır. Yunusların oldukça çevik bir vücut yapıları vardır. Bu aynı zamanda onlara inanılmaz bir hız yeteneği de sağlar. Bu hız çevikliğin yanı sıra yunusun fiziksel yapısı ile de alakalıdır. Yunusların derisi üç tabakadan oluşur. En üst kısımdaki katman oldukça ince ve esnektir. Orta katman ise sünger özellikleri gösteren bir yapıya sahiptir. İç katman ise kıllı aynı zamanda da çok kalın bir deriden oluşur. Yunuslar derinlere indikçe bu katmanlar sayesinde basınçtan etkilenmezler. Bundan yola çıkan bilim adamları 4 yıllık bir uğraştan sonra yunusların derisine benzer bir kaplama yapmayı başarırlar ve bu sayede denizaltıların hızları da artırılır.

4.19 avg. rating (83% score) - 16 votes

Denizaltı suyun dibine nasıl dalar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Havvanur Danışmaz21 Şubat 2011

Gerçektn de byldm yha çok işime yaradı hem kısa hem öz teşekkür ederim… İYİKİ BU SİTE VARMIŞ YOPKSA NABARDIM TSKKURLER …

LewenT04 Kasım 2011

SaoL un

elvan ışılak17 Kasım 2011

bncedee çokk güsell kısaa vee ozzz 🙂 tesekkürlerr….

Songül Direkli12 Eylül 2013

bence de çok güzel bir yazı olmuş.abim bana görev vermişti denizaltı nasıl batar diye araştır demişti.kısa ve öz bir biçimde…ben de anladım.

[DeaD]Mr*Türk[Tim]12 Kasım 2014

Mükemmel kardesim süper olmus ısımmım nasıl 🙂 🙂 🙂 🙂 😉 😉 😉 😉

gizli çocuk18 Şubat 2015

Fen dersime çok yardımcı Oluyorsunuz çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim.

burak18 Ekim 2017

pekı motorlar nasıl su gecırmıyor yanı suyun altında motorun ıcıne su nasıl kacmıyor yada motorları suda nasıl calısıyor soleyebılırmısınız bnde bunu merak edıyorum hep 😀

ezel birinci10 Ocak 2018

Size çok teşekkürlerimi sunuyorum

BİLGİN45610 Ocak 2018

Çünkü motorlarının etrafı kapalı. 😀

busemsu akay14 Ocak 2018

hoca ödevimi beğenir inş yorumlar güzel bakalım

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır