Deniz neden tuzludur?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Deniz neden tuzludur?
Deniz neden tuzludur?

Aslında deniz suyunun neden tuzlu olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. Deniz suyunun milyonlarca yıldır yaklaşık olarak aynı tuz oranında olması, ortaya atılan denizin neden tuzlu olduğu teorisini yalanlıyor.

Bilim insanları bundan çok seneler önce yaptığı araştırmalarda ortaya koydukları teroi; yağmur sularının kayaların yüzündeki tuzları eriterek nehirler vağıstasıyla denizlere taşıyarak denizleri tuzlu hale getirdiğiydi. Fakat milyonlarca yıl deniz suyundaki tuz oranın değişmesi bu teoriyi pekte doğru kılmıyor. Bilim insanları yine de bu konu hakkında, nehirler vağıstasıyla denize taşınan tuzların denizin dibindeki taşlar tarafından emildiğini ve  deniz içerisindeki diğer kimyasallarla birleşerek çözeltisinden ayrıldığını, bu sayede denizdeki tuz oranın azaldığı söylemektedirler. Zira bilim insanarının teorisine göre deniz suyunun milyonlarca yıl aynı tuz oranında kalması mümkün değildir. Çünkü nehirlerden taşınan tuzlar ile deniz suyunun tuz oranı her geçen gün artması gerekirdi.

Deniz suyunun neden tuzlu olduğunu tam bilemesekte, dünyadaki denizlerin tuzluluk oranı %3,1 – %37 arasında değişmekte. Ortalama 1 kilogram suda 31 – 37  gram arası tuz bulunur.

4.50 avg. rating (85% score) - 2 votes

Deniz neden tuzludur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

medical06 Aralık 2010

Yüzerken azıma tuzlu su kaçıyor ya fıttırıyorum. keşke tatlı su olsaydı denizler. 😀

denizci sinan07 Mart 2011

deniz suyunun tuzlu olması Allahın sayısız nimetlermden birisidir çünkü denizdeki atıkları asit görevi görerek yok ediyor. denizler tuzlu olmasaydı bügün masmavi mis gibi değil kapkara leş gibi kokardı.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır