Deniz neden renk değiştirir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Deniz neden renk değiştirir?
Deniz neden renk değiştirir?

Suyun rengi olmadığından deniz de gökyüzünü yansıtır. Açık havada denizin rengi açık mavi, kapalı havada ise grimsi bir renktedir. Ayrıca denizin rengi, dibindeki kuma, taşa ve derinliğine göre de değişir.

Deniz suyu renkli radyasyondan oluşan güneş ışınlarını emer. Bu ışınlar özellikle kırmızı, sarı ve yeşil renkte olanlardır. Emme sonucu denizin en derin noktalarına işleyen mavi rengi, denize de rengini verir. Denizin rengi, Güneş ışınlarının Dünya’ya geliş açısına, mevsimlere göre daha az ya da güçlü oluşuna ve günün saatine göre değişir. Denizin dibinde bulunan maddeler de deniz rengini etkiler. Kısacası denizin her yerde aynı renkte olmaması bu nedenlere bağlıdır.

Suyun Rengi Var Mıdır?

Aslında bu soruya çoğu kişi “hayır” cevabını verirken bazı araştırmacılar her şeye kuşkuyla yaklaştıklarından bu konu hakkında da çeşitli tezler öne sürmekten geri kalmamışlar. Onlara göre aslında suyun da bir rengi vardır. Yani denildiği gibi tamamen renksiz ve saydam değildir. Fakat bu renk öyle soluk ve belirsizdir ki ancak buzullarda donmuş kristaller içinde kendini gösterir. Soluk ve belirsiz olan bu renk ise onlara göre mavidir. Bunu kanıtlamak için de şöyle bir görüş ileri sürerler. Buna göre çok büyük ve beyaz renkte bir havuz su ile doldurulduğunda kişilerde mavi renk algısı oluşturur. Suyun rengi olmadığını belirtenler ise şu görüşten yola çıkarlar:

Suyun aslında güneş ışığına çıkıldığında yani saf bir ışıkta rengi olmaz. Aslında tuzlu su da bir renge sahip olmamasına rağmen içeriğinden dolayı bulanık bir renkte görünür. Suyun en büyük özelliklerinden birisi de kızılötesi ışınları büyük oranda emmesidir. Eğer bu ışınlar absorbe edilmeseydi tüm sular kırmızı olarak görünecekti. Fakat absorbe edildiğinden geniş alandaki deniz ve okyanus gibi yerlerde suya bakıldığında mavi görünmektedir. Alında suyun rengi içerdiği maddelere göre de değişebilir. Suyun içinde demirin çok olması onu kahverengi gösterirken, kireçtaşı da renginin turkuaz olarak algılanmasını sağlar. Eğer suyun içinde çok miktarda yosun varsa, bu sefer de rengi yeşile döner. Bakırın yoğunlukta olduğu sularda ise rengi genellikle kırmızıdır.

4.00 avg. rating (78% score) - 2 votes

Deniz neden renk değiştirir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Camir03 Ağustos 2010

Bu deniz bankın reklamındaki denizin rengi apaçık. 🙂 Orada gökyüzü baya açık herhalde. 😀

Furkan ÇINAR05 Ağustos 2010

Denizbank reklamındaki yerde insanın ömrü uzar vallaha.:-)Hep istemişimdir öle bir yerde 5 günde olsa yaşamak…

Mustafa Söylemez16 Ağustos 2010

O reklamdaki deniz sahte diye düşünüyorum. Bilgisayar üzerinde oynama yapılmış yada tamamen bilgisayarda yaratılmış olabilir.

gülten ulusoy30 Ekim 2011

demek nedeni güneş ışığı… sağolun arkadaşlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır