Çöpler nasıl imha edilir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Çöpler nasıl imha edilir?
Çöpler nasıl imha edilir?

Her gün evimizde kilolarca çöp birikiyor. Bunları evde barındırmamak için çöp tenekelerine atıyoruz. Bu durum normal gibi görünse de, aynı işlemi milyonlarca kişinin yaptığı göz önüne alındığında insan düşünmeden edemiyor. Peki siz hiç merak ettiniz mi, toplanan çöpler nereye götürülüyor, hangi işlemlerden geçiriliyor ve nasıl imha ediliyor?

Çöpleri toplama işlemi genellikle belediyeler tarafından yapılır ve yürütülür. Belediye araçları topladıkları çöpleri ilgili endüstri kuruluşlarına ya da çöp sahalarına götürür. Çöplerin imha edilmesi işlemi bundan sonra başlar. Çöp sahalarına götürülen çöpler, yakma veya gömme işlemine tabii tutulur. Yakma işleminde çöplerin tutuşturularak imha edilmesi sağlanırken, gömme işleminde ise çöplerin derin çukurlara gömülerek üstünün sızdırmayı engelleyen yalıtımlı bir madde ile kapatılmasıyla imha edilmesi sağlanır. Radyoaktif çöpler de beton kutular içerisinde deniz veya okyanusa bırakılarak imha edilir. İmha edilmeyen çöpler yine belediyeler tarafından sağlık problemi yaratmayacak şekilde depolanır.

Pek çok gelişmiş ülke çöpleri ortadan kaldırmak için yakma ve gömme işlemi yerine çöpün değerlendirildiği, atıkların içindeki işe yarar kısımların geri kazanıldığı piroliz işlemine başvurmaktadır. Bu sayede işe yaramaz gibi görünen atıklar hava kullanılmadan ısıtılarak gaz, sıvı yakıt ve kömüre dönüştürülür. Cam ve metallerin de ayrıştırılarak geri kazanıldığı bu işlem, insanlığın geleceği ve hammaddenin geri kazanılması açısından oldukça önemlidir.

Çöpler nasıl yok olur hiç düşündünüz mü? Her gün herkesin evinden çıkan çöpler nereye gidiyor nasıl yok oluyor? İlk etapta sadece aklınıza siz geldiği için çöpü önemsemiyor olabilirsiniz ama bu sayının ne kadar çok olduğunu düşünce insan bu kadar çöp nasıl oluyor da yok oluyor diye düşünmeye başlıyor hali ile. Çöpler nereye atılıyor ve nasıl imha ediliyor hep beraber bakalım

Çöpler nasıl toplanır

Her belediye, belirli saatlerde mahalle mahalle dolarak çöp kutularına atılan çöpleri, çöp arabası ile toplayıp tek bir noktada birleştirmek için yola çıkarlar. Bu genellikle o il tarafından belirlenen toplu geniş bir arazi olur. Çöp sahası olarak da adı geçen bu bölgede öncelikli olarak çöpler bir bölgede toplanır.

Çöpler nasıl yok edilir

Toplanılan çöpler için iki farklı şekilde yok edilmeye çalışılır. Öncelikle yakma işlemi yapılır. Tüm çöpler ateşe verilerek yanması beklenir. Daha sonra ise yanarak küçülen bu çöpler artık yer kaplamadan yeni çöpler için hazırlanır. Bir diğer çöp imhası ise, derin bir çukur kazılarak içine atılması ve sonrasında ise üzerine sızdırmazlık yalıtımı yapılarak yok edilmesi olur

Zararlı atıklar nasıl imha edilir

Zararlı atıklar yani radyoaktif çöpler içinse başka yöntemler yapılır. Öncelikle beton kutular içine doldurulan bu çöpler okyanuslara ya da denize atılarak imha ediliyor.

İşe yarayan çöpler çöp değildir

Dünyada ve artık ülkemizde de hep çöp üretimini azaltmak hem de geri dönüşüme katkı sağlamak için aslında çöp gibi görünen ama işlendiğinde tekrar kazanılan maddeler ayıklanarak çöp olmaktan çıkarılır. Geri dönüşe uygun olan plastikler, cam şişeler, kağıt ürünlerin bunların başında gelir. Birçok çöp toplayıcı bu ürünleri toplayarak paraya çevirir ve hem dünyayı boş yükten kurtarır hem de kendine ek bir kazanç elde etmiş olur.

4.40 avg. rating (86% score) - 10 votes

Çöpler nasıl imha edilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ayşe15 Şubat 2016

Ben bu konuda gönüllü çalışmak isterim büyük bir merakım ve ilgim var hatta bu konuda çalıştırılacaklar için bir kurs bile açılmadı gerekir diye düşünüyorum çöplerin değerlendirilmesi gerekir bana gore milli servettir beni tuhaf karşılaşsa dalar çöpümü güvenerek atmak istiyorum sloganım bu

misafir19 Mayıs 2016

Bende benzer görüşteyim .evde atık biriktirip camları ayrı ayırdım plastikler ayrı ama kime vermeliyiz bilemiyorum.:(atık toplayanları yakalamak zor ,kendimde imkanım pek elvermiyor yerine gidip teslim etmeye.devlet bir el atsa da kapıdan falan toplanma, mesela görevliler olsa ücretle çalışan.ayda bir bile gelinse razıyım inşa.

Sena31 Ağustos 2016

Benimle aynı derdi paylaşan kişiler olduğuna sevindim, güçlerimizi birleştirsek güzel olmaz mı

Arda Türker09 Mayıs 2016

Soru bumu. Kolar

kara31 Mayıs 2016

Duygularımı dile getirmişsin teşekkur ederim. Tez hazırlıyorum bende.

ahmet özkan12 Kasım 2016

Çok güzel bir girişim kaynağı var bu işte elektronik metal vb. dönüşümlerde türkiyenin heryerine kargo şubeleri gibi dönüşüm tesisi açarak büyük bir maddi gelir elde edilinebilinir.

neşe23 Temmuz 2017

en büyük korkum bu geri dönüşüm denen olgu.içinde milyonlarca mikrop barındıran çöplerin içinden ”sözde geri dönüşüm” adı altın da çıkarılan şeylerin tekrar bize sunulması.yakıldığını okumak beni mutlu etti açıkası.inşallah bir de şu etraf da gezinip çöp toplayıp benim kabusum olan geri dönüşüme ”katkı” sağlayan insanların yaptıkları pislik iş de yasaklansa ..geri dönüşüm japoya da olduğu gibi halkının ciddi bir bilinçle yaptığı gibi yapılsa yani cidden pis olan çöp ile geri dönüşümü olan şeyler birbirine karıştırılmayıp,ayrı,ayrı konteynlar da toplanıp geri dönüşüme böyle katkı sağlansa amenna.ama malesef durum böyle değil.onun için en güzeli kesinlikle yakılıp yok edilmesi

mızık panda15 Ekim 2018

ben de katılmak isterim. hatta biraz daha geliştirip tübitağa sunabiliriz

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır