Cemre düşmesi nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Cemre düşmesi nedir?
Cemre düşmesi nedir?

Cemre düşmesi, yeni nesil gençlerimizin pek bilmediği eski bir terimdir. İlkbahara doğru yedişer gün arayla önce havada başlayan, sonra suda devam eden ve toprakta biten bir sıcaklık yükselişi anlamında kullanılır. Arapça bir kelime olmakla birlikte yanmış kömür parçası veya kor anlamına gelir.

Eski zamanlarda yıllar Kasım ve Hıdırellez olmak üzere iki ayırılırdı. Kasım kış aylarını temsil eder ve 179 gün sürerdi. Hıdırellez ise yaz aylarını temsil eder ve 186 gün sürerdi. Eski takvime göre kış aylarını temsil eden kasım günlerinin yüz beşinde (19-20 şubat) ilk cemrenin havaya düştüğü ve havayı ısıttığı söylenirdi. Kasım günlerinin yüz onikisinde (26-27 şuat) suya düştüğü ve yüz ondokuzunda  da (5-6 mart) toprağa düştüğü söylenir, böylece önce hava, sonra su, sonra da toprağın ısındığına inanılırdı. Fakat günümüzde meteorolojik olarak önce toprağın sonra topraktan yansıyan ışınlarla havanın ve sonra suyun ısındığı bilinmektedir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Cemre düşmesi nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Bülent babacan13 Mart 2011

Artık dünyamız o kadar bozuldu ki, cemre düştü, havalar ısındı diyoruz inanılmaz bir şekilde kart yağıyor. Olacak gibi değil 🙂

Bilgi için teşekkürler.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır