Çanakkale zaferi

Ana Sayfa » Genel Kültür » Çanakkale zaferi
Çanakkale zaferi

Çanakkale zaferi, Türklüğü anlatmanın bir ön sözü, gurur hadisesi ve aynı zamanda sadece tarihimizin değil tüm dünya tarihinin de en önemli zaferlerindendir. Özellikle biz Türklerin türk olma şerefini en çok tattığı bu zafer, imkansız denecek şartlar altında binlerce askerimizin şehit olması sonucu kazanılmış, bu günlere gelebilmemizi sağlamıştır.

Çanakkale savaşı, 1915 yılında başta İngiltere olmak üzere itilaf devletlerinin Gelibolu’yu geçerek İstanbul’u feth etme ve Rusya ile ilişkilerini güçlendirme düşünceleri üzerine ülke sularımıza girmeleriyle başlamıştır. Türk tarihinin en şanlı savaşlarından olan Çanakkale şavasışında 250 binden fazla askerimiz şehit olmuş, bir o kadar da düşman birlikleri yok edilmiştir. Yalaşık 9 ay süren savaş sonucunda, son teknoloji ürünü silahlara sahip düşman birliklerine karşı Mustafa Kemal Atatük önderliğinde yetersiz asker sayısı ve eksik cephane ile savaşan şanlı ordumuz düşman birliklerini geldikleri gibi göndermiştir. Bu yüzden her yıl 18 martta şehitlerimizi bize bu cennet vatanı bıraktıkları için saygıyla anıyoruz.

Çanakkale savaşında yaşanmış inanılması güç hadiseler, kurulan dostluklar ve hatta yaralı düşman birliklerini tedavi eden hemşirelerimiz belki de bu zaferi eşsiz kılan en önemli unsurlardır. Çanakkale zaferinin kazanılması yalnızca gücümüzün büyüklüğünü değil, aynı zamanda ne kadar fedakar, azimli ve yüce bir millet olduğumuzun kanıtıdır. Türk olmak bir şereftir, bu şeref herkese nasip olmaz.

Bu vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetler anıyor, bize bu cennet vatanı bıraktıkları için şükranlarımızı sunuyoruz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Çanakkale zaferi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Mehmet18 Mart 2011

Bu topraklar için kanını döken atlarımızı saygıyla anıyoruz. Ne mutlu türküm diyene

Emre18 Mart 2011

Bu vatan için canını hiçe sayan atalarımızı minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.!

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır