İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Böbrek taşı nedir?

Böbrek taşı tıpta “nephrolithiasis” olarak bilinen, böbreklerde biriken sert madensel maddelere verilen isimdir. Böbrek taşı genellikle; idrarın, idrar yollarına geçmeden önce toplandığı böbreğin orta kısmında oluşmaktadır.

İdrardaki kalsiyum ve ürik asit gibi belli maddelerin kristalleşmesi ve bu kristallerin zamanla kümeleşmesi sonucu meydana gelmektedir. Küçük taşlar herhangi bir soruna sebep olmadan vücudu kendiliğinden terk eder ancak büyük taşlar mesaneye doğru ilerlerken idrar yollarında önemli derecede hasara neden olur. Erkeklerde kadınlara oranla daha sıktır. Sıcak bölgelerde yaşayan kişilerde de böbrek taşı gelişme riski daha yüksektir. Çünkü sıcak sebebiyle vücutta su kaybı fazladır ve dolayısıyla da idrarda yoğun şekilde mineral birikmektedir. Eğer bir kez böbrek taşı düşürmüşseniz, tekrar etme olasılığı oldukça yüksektir. Böbrek taşlarının çoğunluğu renk vermez, başka bir sebeple yapılan radyolojik incelemeler sırasında saptanır. Eğer taş büyükse ve böbrek havuzcuğunda tıkanıklığa yol açmışsa ağrı ve enfeksiyona sebep olabilir.

Böbrek taşı belirtileri nelerdir?

Böbrek taşı genel olarak şu belirtiler ile görülür: Sırt ve bel bölgesinde başlayarak kasığa doğru yayılan şiddetli ağrı, aşırı bulantı ve kusma, aşırı terleme, idrarda kan görmek veya idrarda renk değişikliğini fark etmek, acilen idrara çıkma isteği, bazı durumlarda ağrılı bir şekilde idrar yapmak. Böbrek taşının en belirgin belirtisi ağrıdır. Öyle ki kişiler yaşayabilecekleri en büyük ağrının böbrek taşı ağrısı olduğunu belirtmişlerdir. Bu belirtileri gören hasta sağlık kuruluşuna başvurur vebu noktadan sonra idrar tahlili, kan tahlili, tomografi ya ultrasonografi gibi yöntemlerle böbrek taşının büyüklüğü ve konumu saptanır. Böylece tedavi için yol haritası belirlenmiş olur.

Böbrek taşı tedavisi nasıl yapılır?
Kendiliğinden düşebilecek boyutta olduğunu karar verilen taşlarda ağrıyı geçirip bol sıvı alınması, bol hareket yapılması ve çeşitli egzersizler hastaya önerilmektedir. Eğer hastanın tansiyon değerleri normal ise yani tansiyon hastası değilse alt uç taşlarında taşın düşmesi kolaylaştırıcı ilaçlar verilebilmektedir. Tıkanıklık yapabilecek boyuttaki taşlarda ve şikayetleri ağrı kesicilerle geçmeyen hastalarda tıkanıklığın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun içinde hastaya üreter kateteri takılması, taş kırma (ESWL) uygulanması, endoskopik taş tedavisi uygulanması gibi seçenekler uygulanabilmektedir. Bazı acil ve önemli durumlarda ise açık cerrahi yönteme başvurulmaktadır.
Böbrek taşı tedavisinden sonra bu rahatsızlığın yenilenebileceği unutulmamalı ve hastalar bol sıvı tüketimine, egzersizlere devam etmelidir. Aksi halde kişilerin bu sorun ile tekrar tekrar uğraşması ve oldukça şiddetli ağrılara maruz kalması kaçınılmazdır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.