Barkod nedir, ne işe yarar?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Barkod nedir, ne işe yarar?
Barkod nedir, ne işe yarar?

Barkod, değişik kalınlıklardan oluşan dikey çizgilere verilen addır. Market ve süpermarketlerde satılan ürünlerin hemen hepsinin üstünde yer alır. Alışveriş hesaplamalarında, malların sayım ve stok durumunu kontrol edilmesinde büyük kolaylıklar sağlar.

Barkodlar ürünlerin referans numaralarını içerir ve bu sayede kasadaki tarayıcı tarafından tanınır. Aslında ürün fiyatı ve ürün hakkında bilgi bilgisayarda saklıdır. Bu sistem sayesinde ürünlerin fiyatını tek tek yazmak yerine barkodlarını okutarak daha hızlı işlem yapılabilir. Aynı zamanda kasiyerin ürün fiyatlarını da hesaplamasına gerek kalmaz. Barkodların fiyat değil de sadece numara göstermelerinin nedeni ise herhangi bir fiyat değişikliğinde tek tek barkodları değiştirmek yerine sadece bilgisayardaki fiyat verilerini değiştirmektir. Bu da işletmeleri büyük bir masrafa girmekten ve zaman kaybından kurtarır.

En çok kullanılan barkod türleri EAN ve UPC’dir. Amerika ve Kanada’da UPC, Avrupa ve Türkiye’de EAN barkod sistemi yaygın olarak kullanılmaktadır. EAN barkod sistemine göre, barkoddaki ilk 3 rakam ülke kodunu, sonraki 4 rakam firma kodunu, sonraki 5 rakam ürün kodunu ve son rakam kontrol kodunu belirtir.

Barkod sistemi daha çok market ve süpermarketlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistem her ürüne fiş kesilmesine olanak sağlar ve bir işletmede satılan bütün ürünleri kayıt altına alır. Devlet tarafından da desteklenen barkod sistemi sayesinde vergi konusunda kolaylık sağlanmaktadır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Barkod nedir, ne işe yarar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Gokhan20 Aralık 2010

Carrefourda çalışan bir kasiyer olarak barkodun çok kolaylık sağladığını söyleyebilirim.Barkod olmasaydı aylık sayımlarda tüm ürünleri tek tek sayamazdık bile.

büşranur22 Şubat 2012

Teşekkürler.

musa erkam bolat01 Nisan 2012

çoook tesekkür ederm

Engin Şatana07 Mart 2017

Bu faydalı yazı için teşekkürler. Ben de benzer bir konu ile ilgili bir yazı kaleme aldım. GTIN konusu son dönemde ciddiyet kazandıkça Barkod konusu da önem kazanacaktır.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır