Bardağa sıcak su koyduğumuzda neden çatlar?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Bardağa sıcak su koyduğumuzda neden çatlar?
Bardağa sıcak su koyduğumuzda neden çatlar?

Kalın bir bardağın içine çok sıcak su koyduğumuzda içi genişler,  yani bardak genleşir. Bardağın iç kısmı böylece dış kısmını iter. Dış kısmı ise genişleyecek zaman bulamaz ve bu yüzden çatlar.

Cam, sıcağı pek sevmez. Bardağın ani ısı değişikliklerinin etkiside kalan iç kısmı dış kısmına göre daha hızlı genişler. Bu durumda oluşan çatlaklar kırılmaya yol açar. Bu nedenle soğuk meşrubat içilmiş veya soğuk ortamdan çıkarılmış bardağa sıcak su koymamak gerekir.

Üflediğimizde Niçin Soğuk Hava Hohladığımızda İse Sıcak Hava Gelir?

Soğuk havalarda özellikle ellerimizi ısıtmak için hohlarız ve ellerimize sıcak bir dalganın yayıldığını hissederiz. Sıcak havalarda veya sıcak bir yemekte bile genellikle üflemeyi tercih ederiz. Ellerinizle denediğinizde bunun normal zamanlarda da aynı şekilde gerçekleştiğini görürsünüz. Peki, aynı kaynaktan gelmesine rağmen bu sıcak soğuk farkının sebebi nedir?

Aslında bunun basit bir açıklaması var. İkisini yaparken ağzımızın aldığı farklı şekiller. Vücut ısımız çoğu kere dışarının ısısından daha fazladır. Tabii ki hava aşırı sıcak değilse. Yani ağzımızdan çıkan hava vücut ısımızı yansıtır. Hohlama esnasında ağzımız geniş kaldığından hava olduğu gibi sıcak çıkar. Halbuki üflerken dudakların büzülmesi havanın daha dar bir alandan geçmesini ve enerji harcamasını sağlar. Dışarı çıkan hava genleşerek sıcaklık kaybına uğrar. Bu nedenle onu soğuk olarak hissederiz.

Sıcak su soğuk suya göre niçin daha hızlı donar?

Aslında bu sorunun cevabı günümüzde bile aydınlatılmaya çalışılmakta ve dünyanın saygın üniversiteleri kendilerine göre bir cevap geliştirmektedir. Bunlardan birinci savda uzmanlar sıcak sudaki ısının soğurken daha fazla buharlaştığını ve kütlesinin küçüldüğünü böylece daha az kütleye sahip olduğu için hızlı bir şekilde donduğunu söyler. Diğer bir görüşe göre ise bu tamamen suyun içerdiği elementlerle alakalıdır. Suyun oluşması için 2 hidrojen bir oksijene ihtiyaç duyulur. Hidrojenin çok önemli bir rolü vardır ve oksijeni tutmaya böylece suyu oluşturmaya yarar. Isınan su içindeki hidrojenler gerilir ve kovelent bağları gevşetir ve yayar. Bunun sonucunda da sıcak olan su diğerine göre daha hızlı donmaktadır.

4.71 avg. rating (91% score) - 7 votes

Bardağa sıcak su koyduğumuzda neden çatlar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Kerem Çoban21 Haziran 2010

Bunu bilmiyordum gerçekten çok iyi oldu bildiğim 😀

fadime kız.03 Ekim 2010

Sadece dolaptan çıkan bardağı değil yeni yıkanmış olan bir bardağın içinede sıcak suyu koymak çatlatır. Bu durumu çaycılarda sıkça görebiliriz. Örnek, Biri çay ister boş temiz bardak yoktur hemen bardakları yıkar ve üstüne sıcak suyu döker döktüğü anda % 70 ihtimalle çay bardağı çatlamış olur. Sonuç Kar edeyim derken zarardan olur.

ayse19 Ocak 2011

teşekkürler güzel bilgi.

Nevzat Dönertaş21 Ocak 2011

neden sag tuş kullanılmıyor kı yazıcıdan onun yuzune cıkartamıyorum lutfen elinizden geldigi kadar kaldırmaya calışın

Nevzat Dönertaş21 Ocak 2011

teşekkurler

ismail10 Aralık 2011

soğuk koyunca çatlamaz mı?

mustafa30 Mart 2015

teşekkürler güzel bilgi.

İşsiz12 Nisan 2016

Saolun varolun

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır