Balonlar nasıl uçar?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Balonlar nasıl uçar?
Balonlar nasıl uçar?

Bildiğimiz hava ile yani oksijenle şişirilmiş balonlar sürekli uçamazlar. Fakat balonları oksijen yerine hidrojen gazı ile şişirirsek sürekli olarak uçarlar. Hatta ağırlıkları havanın ağırlı ile aynı seviyeye gelinceye kadar atmosferde yükselirler.

Balonlar, hafif oldukları için bir müddet havada uçarlar. Yere düşmelerinin tek nedeni, ağırlıklarının havadan yani oksijenden daha ağır olmasıdır. Ancak balonları oksijenden daha hafif bir gaz olan hidrojenle şişirdiğimizde, ağırlıkları havanın itme gücünden daha az olur ve gökyüzüne yükselirler yani uçarlar. Atmosferin üst tabakalarında havanın yoğunluğu ile balonların ağırlığı eşit seviyeye geldiğinde balonların yükselmesi durur.

Bir de bu balonların haricinde gezi amaçlı kullanılan ve daha çok turistik bölgelerde bulunan sıcak hava balonları vardır. Bu tür balonlar ise ısınan hava ile uçar. Çünkü ısınan hava genleşir ve yükselir. Bu basit fizik kuralı ile balonun uçuşu gerçekleşir. Balonu alçaltmak içinde havayı ısıtmak için kullanılan ateş söndürülür.

Balonlar nasıl uçar?

Balonlar nasıl uçar sorusundan önce, her balon türünün uçmayacağını bilmeniz daha doğru olacaktır. Normal olarak yani ağzınız ile ya da bir hava pompası ile şişirdiğiniz balonların maalesef uçma gibi bir durumları yoktur ancak sizler onu havaya attığınızda süzülür ve sonunda hemen yere düşürürler. Oysa balonlar nasıl uçar diye baktığımızda bu havanın ancak hidrojen gazı ile doldurulduğunda uçtuğuna şahit oluyoruz.

Uçan balonlar gökyüzünde ne kadar uçar sorusu da yine en çok merak edilenlerin başında geliyor.  Havaya bırakılan bir balon ava ile aynı seviyeye ağırlığını taşıdığı zaman artık değerini kaybetmeye ve sönmeye, düşmeye başlar.

 

Uçan balonlar zararlı mıdır?

Uçan balonlar artık helyum gazı ile doldurulduğu için herhangi bir bir zararı yoktur ama yine de dikkatli olmak ve ateş ile yaklaşmamak gerekir. Çocuklarınız için sık sık olmasa da zaman zaman uçan balon gibi eğlence adımları yaratabilirsiniz

 

Kapadokya uçan balonlar

Uçan balon deyince aklınıza sadece çocuklarımızın elinde olan balonlar gelebilir ama birde bildiğiniz gibi kültürel gezi ya da hobi amaçlı kullanılan uçan balonlarınızda yok değil. Daha çok bazı bölgelerde yapılan bu gezilerde ki balon ise sıcak hava ile havalanmaktadır.  Isınan hava ile uçmayı başaran balonlar genleşerek yükselmeye başlarlar. Bu sıcaklık kesildiğinde ise balon yavaş yavaş aşağıya süzülmeye başlar. Paraşüt konumunda olan üst tabası ise onun yavaş yavaş aşağıya süzülmesini sağlamış oluverir.

3.27 avg. rating (66% score) - 11 votes

Balonlar nasıl uçar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

efkan07 Ocak 2011

Vay be hidrojen hazının balonu uçurması güzel fakat aklıma takılan bir konu daha var, bu insanların bindiği zeplin denilen şey nasıl uçuyor o konuda bilginiz var mı

Admin07 Ocak 2011

Efkan, yorumun için teşekkür ederim. Zeplinler hakkında şöyle kısaca bilgi verebilirim. Zeplinler, içi hava dolu uçma araçlarıdır. İlk zamanlarda hidrojen gazı kullanılıyordu fakat daha sonraları helyum gazı ile doldurulmaya başlanılmıştır. Balonlardan tek farkı üzerinde motor ve yön veren dümenler bulundurmasıdır.

cuma tülcü20 Ocak 2011

çok güzel

hilal ak07 Ağustos 2011

Gezi amaçlı balonlarda yön belirleyebilmemizin imkanı var mıdır yoksa sadece rüzgara göre midir 😕

şeyma doğan11 Ekim 2011

sadce rüzgar yönüne göredir

arsız bela17 Kasım 2011

balonları kısa süre havada tutmak için sigara içen birine sigara dumanını üfletirseniz kısa sürede olsa havada kalmasını sağlar.

deniz25 Şubat 2012

bilgi için teşekkürler gayet kısa ve öz :))

komando07 Temmuz 2012

aklıma takılan bır sorun var bende bir icat üzerinde çalısıyorum ama hidrojen gazını nerede va nasıl bulabılecegımı ögrenmem lazı ??? yardımcı olabilirmisiniz acıl

nisa02 Aralık 2012

arkadaşlar ben onu deyil de neden hidrojen gazı duyduğuma göre uçan balonların bir çoğu helyum hazı ile dolduruluyormuş…

hatice12 Haziran 2013

sigara dumanının balonu uçurduğu doğru mu

Mercan ölmez21 Temmuz 2014

30 kg bir yükü yerden 1 metre yüksekliğe kaldırmam için kac metre küplük helyum a ihtiyac duyarım tşkler

Jane13 Kasım 2014

ama merak ettiğim bir soru var beynimde onu size scaorağim şaka yaptıran eşlerden birisi bak bu sakaya dayan 2 saat para kazanacağiz deyip anlaşamazlar mı ? Bunun nasıl e7f6zfcmfcnfc buldunuz? Eve gelirken yolda anlaşmış olamazlar mı ?

birsen kaytaz06 Şubat 2018

iğrenç

ahmet mert17 Temmuz 2018

bunu yazan arkadaş helyumun yanma kokma yapmadığı hakkında bilgi sahibi değil herhalde.
sokaklarda satılan balonların içerisinde karpit gazı mevcuttur.karpit gazı aşırı ucucu ve aşırı yanıcıdır ve maliyeti çok düşüktür.helyum gazı dolar bazında değişen bir gaz olduğundan maliyeti arttır.bu yüzden sokaklarda satan baloncular insanları kandırarak helyum gazı diye değişik gazları satmaktalar.Dışarıdaki bizim insanımızda malın fiyatına baktıklarından bunlara ilgi göstermektedir.sonra bir ateşle tepkimede çocukları yandığı zaman veryansın etmekteler.Tavsşyemiz bilmediğiniz yerden ve sokaklardaki parklardaki uçan balonları almayınız aldırmayınız.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır