Balığın taze olup olmadığını nasıl anlarız?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Balığın taze olup olmadığını nasıl anlarız?
Balığın taze olup olmadığını nasıl anlarız?

Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceklerindendir balık. Faydalı ve lezzetli olması nedeniyle sofralardan eksik olmaz. Ancak bozulduğunda sağlık açısından son derece zararlı olabilir. Bu yüzden balık alırken tazeliğini çok iyi kontrol etmemiz gerekir. Peki ama balığın taze olup olmadığını nasıl anlarız?

Balıkta dikkat etmemiz gereken ilk husus gözler olmalıdır. Zira taze balığın gözleri parlak ve dışa doğru şişik olur. Eğer gözler içe çökmüş, solmuş ve gözün etrafı beyaz bir tabakayla kaplanmışsa balık tazeliğini kaybetmiştir. Diğer önemli bir husus ise balığın etinin, derisinin ve pullarının diri olmasıdır. Taze bir balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulları dökülmez. Ele alındığında her iki tarafa kolayca sarkmaz, parmakla bastırıldığında oluşan çukurluk anında düzelir.

Balığın taze olup olmadığını anlamanın yollarından biri de kokusudur. Taze bir balık üstünde fark edilebilecek derecede deniz ve yosun kokusu taşır. Ayrıca solungaçları parlak ve kırmızı renkte olur.

Balık alırken tüm bunları göz önünde bulundursak da her şeyden önce güvenilir balıkçıları tercih etmeliyiz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Balığın taze olup olmadığını nasıl anlarız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

muharremm20 Mart 2012

hangi balığın taze olup olmadığını anlıcaz?zaten herkes bayat veya şoklu balık satıyoo dürüst satıcı yokki onun için her balığı koy torbaya

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır