Bal nasıl oluşur? Nasıl bir süreçte üretilir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Bal nasıl oluşur? Nasıl bir süreçte üretilir?
Bal nasıl oluşur? Nasıl bir süreçte üretilir?

Bal, binlerce yıldır insanlar için şifa kaynağı olmuştur. İçinde bakteri barındırmayan bal, vitamin ve mineraller içermektedir. Sofralarımızdan eksik etmememiz gereken bal nasıl oluşur ve nasıl bir süreçte üretilir?

Arılar çiçekler ve meyve tomurcuklarından bal özünü emerler. Bu bal özünü özel bir organlarında biriktirirler. Arının bu organında bal özü çeşitli kimyasal değişimlere uğrar. Daha sonra bu bal özünü bal peteklerine götürüp biriktirirler. Bu süreçte arılar bal peteklerinin hücrelerini, kendi usüllerince havalandırırlar.

Sonra bal üreticileri bal kovanlarındaki çerçeveleri çıkartırlar. Bal petekleri bu çerçevelerde yapılmıştır. Bal üreticileri bunları çıkartırken özel bir koku ile arıları kaçırır. Aksi halde arıların saldırılarına uğrayabilir.

Üreticiler çerçeveleri özel bir makinaya sokar. Bu makina çerçevelerdeki bal peteğini jiletler. Çerçeveler başka bir makinaya sokulur. Bu makina çerçeveleri döndürür ve içindeki bal mumunu boşaltır. Daha sonra bal şişelere doldurulur.

Bunları Biliyor Muydunuz?
Bir arı kovanı bir günde 3 kg üzerinde bal verebilir.

Eskiden balı çıkartmak için kovandaki bütün arılar öldürülürken, günümüzde buna gerek kalmamıştır. Bunu sağlayan Amerikalı bir çiftçidir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bal nasıl oluşur? Nasıl bir süreçte üretilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır