Atların ayaklarına neden nal çakılır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Atların ayaklarına neden nal çakılır?
Atların ayaklarına neden nal çakılır?

Atların ayakları çok sert olmasına rağmen korunmaya ihtiyaç duyar. Bu yüzden nal çakılır. Nal, atın ayak sağlığını koruduğu gibi performansının artmasına da yardımcı olur.

Atlar, sert zeminde yürür ya da koşarsa tırnakları çabucak aşınır. Aynı zamanda ayakları yaralanır ve yürüyemez hale gelirler. İşte bu durumu engellemek  için atların ayaklarına nal çakılır. Ayrıca nal, atın hareket etmek için harcadığı kuvveti önemli ölçüde destekler ve tırnaklara gelen basıncı dağıtarak dengeler.

Antik çağda atların ayaklarına nal çakılmazdı. Zamanla tırnakları kırılan ve ayakları yaralanan atlar iş göremez hale gelirlerdi. 10. yüzyılda bu duruma çözüm bulundu ve ilk olarak süvarilerin atlarına çivilerle nal çakılmaya başlandı. Nal çakma işlemi günümüzde de devam etmektedir.

Atların ayaklarına neden nal çakılır?

Atların ayaklarının altında sert bir yüzey görürsünüz. Bu atların ayaklarına özel olarak çakılan bir üründür ve genellikle tüm atlarda bu nal yer almaktadır. Peki atlara neden nal çakılıyor ve nal atları en gibi durumlardan kurtararak görevini sürdürüyor hemen görelim.

Atlara nal takmanın en başlıca nedeni, atların ayaklarının ve özellikle tırnaklarının aşınmasını engel olmaktadır. Atlar hem taşıdıkları yük sebebi ile hem de sert zeminlerde yürümesi nedeni ile zaman içinde ayakları artık yaralanmaya başlar ve hayvan yürümeyi bile yapamaz hale gelir. Dolayısı ile bu nal onun ayaklarını koruyacak ve zaman içinde değişerek sürekli ayağının sağlıklı kalması sağlanılacaktır.

Nal neden çakılır?

Nal sadece atın ayaklarını korumak için yapılmıyor. Aynı zamanda at naldan büyük ölçüde destek alır ve basıncını çok daha dengeli bir şekilde koruyarak daha hızlı koşmaya ve daha hızlı yürümesine destek sağlamasına olanak tanıyacaktır

Atlara nal ne zamandan beri takılmaktadır?

Tarihe baktığımızda çok eskilerde yani 10. Yüzyıl sonlarına doğru atlara nal çakıldığını görmeye başladık. Daha öncesinde nal gibi bir kavram olmadığı için atlar gidebildiği kadar gidiyor ve sonrasında tırnaklarını ve ayaklarını kaybetmeye başladıkça iş göremez hale geliyordu.  Buna çare bulan at sahipleri ise nal icat ederek atları bu işkencelerden kurtarmış oldular. Halen atlara nal çakılması devam etmekte ve atlar güven içinde yürüyüp koşmaya başlamaktadır

3.40 avg. rating (69% score) - 5 votes

Atların ayaklarına neden nal çakılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

fadime kız.03 Ekim 2010

o nallar atın ayağını nasıl acıtmıyor bu at hızlı kosarken çiviler nasıl batmaz ayağına acı hissetmez.

Hasan Esmak14 Nisan 2011

Sen kendi tırnaklarını kesince acıyor mu? Tabiki de acımıyor. Aynı mantık.

İrem özkeskin27 Ekim 2011

nasıl bizler ayakkabı giyiyorsak atlarada nal çakılmalıdır. çünkü taşta toprakta yürüdükleri için canları çok yanar. bakmayın ayaklarının sert olduğuna.

Sinan02 Mayıs 2018

Nal nasıl çakılır onuda yazsaydınız

Ayla06 Temmuz 2018

Slm atlara nerde nal cakılır bildiniz bi yer varmı tessekkürler

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır