Android 5.0 ile Gelen Özellikleri Öğrenelim

Ana Sayfa » Genel Kültür » Android 5.0 ile Gelen Özellikleri Öğrenelim
Android 5.0 ile Gelen Özellikleri Öğrenelim

Android 5,0 Sonunda Çıktı

 

Bilindiği üzere Google Nexus cihazları için Android 5.0’ı kullanıcılarına sağlayacaktı ve uzun süredir bu cihazlar için gelecek olan Android 5.0 insanlar tarafından bekleniyordu. Sonunda Google Nexus cihazları için android 5,0’ı kullanıcılara sundu. Peki, bu android 5,0’ın diğerlerinden farkı ne?

Tasarım olarak Materyal tasarım olarak adlandırdığı yeni bir tasarıma kavuşturdu. Gölgeler kullanarak işletim sistemine daha ayrı bir görsellik kazandırdı ve bunun yanında kullanıcıları için farklı renk tasarımları ile bu çeşitliliği arttırdı. Bu tasarımın amacı kullanıcılara daha sade bir görünüm sağlamaktı. Ayrıca ekranın en alt kısmında yönetme tuşları olarak dokunmatik alan kullanıldı ve bu tuşlar basit bir şekilde bulunan 3 tuşa indirgedi. Bu tuşlar kare, daire ve üçgen tuşlarından oluşmaktadır.

Bu tasarım kullanıcılar tarafında oldukça beğeni toplayacağından şüphe duyulmamalıdır. Bildirim alanına bakıldığı zaman burada oldukça büyük büyük bir değişim gözlenmektedir. Bildirimler önceki androidlerden farklı olarak kilit ekranına düşüyor ve bu bildirimler önem sırasına göre diziliyor. Kilit ekranına bakıldığında ise bildirim alanındaki yapılan değişikliklerin kilit ekranını da değiştirmesi gerektiğini göstermektedir. Kilit açmak için kilit simgesini yukarıya doğru kaydırmak yetiyor.

Sağa kaydırıldığında arama yapmakta ve ayrıca kilit simgesini sola kaydırdığımız zaman ise kamerayı açmaktadır. Pil ömrü ise bu işletim sistemini tasarlayanların söylediğine göre diğer cihazların pil süresinden ortalama 90 dakika daha fazla dayanacağı söylemektedirler.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Android 5.0 ile Gelen Özellikleri Öğrenelim - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır