Alacakaranlık nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Alacakaranlık nedir?
Alacakaranlık nedir?

Güneş doğmadan önce ya da gün batımından sonra sadece gün ışığı ve karanlık arasındaki saati alacakaranlık olarak tanımlayabiliriz. Bu zaman aralığında gökten ışık dağınık ve çoğu aman pembe tonlarında görünür. Güneş ufkun altındadır, ancak ışınları alacakaranlık renklerini oluşturmak için dünya atmosferi tarafından dağıtılmıştır.

Alacakaranlık var çünkü Dünya bir atmosfere sahip. Işın parçacıkları atmosfere çarpıp yön değiştirebilirler, bu nedenle güneş tamamen battığında dahi gökyüzünde hala ışık saçılır. Günün bu kısa saati aslında pek çok insan için çeşitli önemlere sahiptir. Örneğin, astronomların gözlemleri için alacakaranlık vakti çok büyük anlam ifade etmektedir. İyi bir astronomik gözlem için alacakaranlık uygun bir vakit olabilir.

Bu yüzden işin uzmanları tarafından alacakaranlık konusunda oldukça değerli bazı katı tanımlar geliştirilmiştir. İster gün batımından sonra olsun, isterse de güneş doğmadan önce. Gökbilimciler tarafından üç çeşit alacakaranlık tanımlanmıştır. Bunlar sivil, deniz ve astronomik alacakaranlıktır.

Sivil alacakaranlık: Ufkun batı kısmında güneşin çok kısa sürede eğilmesiyle başlar.Bu kısa zaman diliminde insanlar arabalarının farlarını açalarlar, sokak lambaları yanmaya başlar. Güneş ufukta 6 derecenin altına indiğinde sivil alacakaranlık resmen sona erer.

Deniz alacakaranlığı: Gün doğumundan önce zifiri karanlıkta zaman başlar. Deniz ufkunda ufak bir çizgi haline geldiğinde yaklaşık 12 derecede deniz alacakaranlığı biter. Ancak o zaman bile bazı insanlar alacakaranlığın devam ettiğini düşünürler.

Astronomik alacakaranlık: Gökyüzündeki bütün kızıl görüntü gittiği aman biter. Güneş ufuk çizgisinde 18 derece olduğunda tanım olarak astronomik alacakaranlığın sonuna gelindiği anlaşılır. Bu zaman dilimi astronomların yıldız gözlemi yaptığı en değerli zamandır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Alacakaranlık nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır