Acı biber yediğimizde neden terleriz?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Acı biber yediğimizde neden terleriz?
Acı biber yediğimizde neden terleriz?

Sadece acı biber yediğimizde değil, acı herhangi birşey yediğimizde de terleriz. Üstelik terlemenin yanı sıra burnumuz akar ve gözlerimizden yaş gelir. Bu durum acının etkisi geçinceye dek sürer. Peki bunun nedeni nedir, hiç merak ettiniz mi?

Acı biber veya acılı yiyecekler tükettiğimizde, yemek borusundaki ve miğdedeki sinir uçları uyarılır. Vücut bu durum karşısında bir tepki verir. İşte bu tepkide terlemedir. Aynı zamanda bu tür acılı yiyecekler keskin kokulu olduğu için burundaki mukus salgısını incelterek akmasına neden olur. Yani burnumuz akar. Tüm bu biyolojik olaylarla birlikte metabolizmamız da %25 oranında hızlanır yani daha aktif oluruz.

Acı biber veya acılı yiyeceker vücutta terleme, göz yaşarması ve burun akması gibi etkiler yaratırken aynı zamanda solunum yollarının ve ciğerlerin temizlenmesine de yardımcı olur. Bu yönüyle sağlık açısından oldukça önemlidir. Ancak herşeyin fazlasında olduğu gibi, acılı yiyecelerin de fazla tüketilmesi son derece tehlikelidir.

Biberlerin Bazıları Niçin Acıdır?

Aslında biberi acı olarak algılamamızın sebebi içerdiği kapsaisin maddesi. Ağız içinde bulunan bazı bölgeler sıcağa duyarlı olup, sıcak bir şey ağza alındığında beyne “bu çok sıcak” mesajı göndermektedir. Biber yendiğinde bahsi geçen madde bu bölgeyi uyarır ve aslında sıcak olmamasına rağmen beyne sıcak mesajı gider. Zaten biber yenildiğinde terlenmesi de bu yüzdendir. Sıcak olmadığı için tehlike sinyali veren beyin yenen biberin acı olarak algılanmasını sağlar.

Acı yendiğinde su genellikle işe yaramaz. Çünkü biberdeki kapsaisin maddesi sadece yağda çözünmektedir. Ayranda da yağ olduğundan biberin acılık veren hissi yavaş yavaş ortadan kaybolur. Biberle ilgili ilginç olan bir bilgi de şu: Biber aslında bitkinin meyvesidir. İçerisinde bulunan çekirdek kısım da yeni biberlerin oluşması için gerekli olan tohumdur. Biberin bu tohumları etrafa yayması için hayvanlarca yenmesi gerekir. Buna rağmen acaba neden biber kapsaisin ile kendinden hayvanları uzaklaştırıyor? Bunu araştıran bilim adamları çok ilginç bir sonuca vardırlar. Biber tohumları memelerin bağırsaklarında tamamen sindirilip yapısı bozuluyor. Hâlbuki uçan hayvanlar onu yediğinde dışkılarından tüm bir şekilde çıktığından yeni biberler oluşabiliyor. Kendi türünü korumak ve memelileri uzaklaştırmak için acı hissi vererek biber, bir anlamda kendisini sadece işine yarayan uçan hayvanların yemesini sağlıyor. Yine yapılan araştırmalarda çok yapış alan bölgelerdeki biberlerin daha acı olduğunu gösterdi. Bunun nedeni de acılığın mikroplara ve mantarlara karşı biberin savunma mekanizması olması.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Acı biber yediğimizde neden terleriz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır