Yunus Emre’nin Hayatı ve Şiirleri

Ana Sayfa » Eğitim » Yunus Emre’nin Hayatı ve Şiirleri
Yunus Emre’nin Hayatı ve Şiirleri

Yunus Emre'nin Hayatı ve Şiirleri

Yunus Emre, tasavvuf şiirinin önemli temsilcilerindendir. Hayatı hakkında bilinenler maalesef ki kısıtlıdır. Bu konuda yazılmış bilgi ve belge yok denecek kadar azdır.  Kendi eserlerinden çıkartılan bilgilerden, on üçüncü yüzyılın ikinci çeyreği ile on dördüncü yüzyılın ilk çeyreğinde yaşadığı tahmin edilmektedir. Hayatı ile ilgili edinilen bilgilerin çoğu kendi eserlerinden ve bazı menkıbevi kaynaklardan edinilen bilgilere dayanmaktadır. Fakat bu bilgilerde bilgi kırıntısı havasında kalmaktadır.

1238-1320 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen Yunus Emre’nin bazı araştırmalara göre Sarıköy’ de bazı araştırmalara göre de Karaman da yaşadığı söylenmektedir. Hacı Bektaş Veli’ nin bir eserine dayanarak da Sarıköy de yaşadığı ihtimali daha güçlü görünmektedir.

Yunus Emre’nin evlenip evlenmediği ile ilgili de kesin bilgiler bulunmamaktadır. Bir şiirinde geçen ifadelerden onun evlenmiş olduğu sonucu çıkarılmıştır. Hatta oğullarının ve kızlarının da olduğu sonucu “Bunda dahı verdin bize u kız çift ü helal” ifadelerinden çıkarılmıştır.

Yunus Emre, bir derviş olarak Anadolu’nun doğusuna, İran ve Azerbaycan’a yolculuklar yapmıştır. Kayseri, Sivas, Maraş, Nahcıvan, Tebriz, Şiraz, Şam gibi kültür merkezlerine gitmiş, buralarda tasavvuf düşüncelerini yaymaya çalışmıştır.

Bazı görüşlere göre, Yunus Emre’nin yolu Hacı Bektaş Veli’ye dayanmaktadır. Fakat Yunus Emre’nin eserlerinde Hacı Bektaş Veli’nin adı hiç geçmemektedir. Ancak Yunus’un din ve tasavvuf anlayışı ile Hacı Bektaş Veli’nin anlayışı arasında önemli paralellikler vardır.

Bir rivayete göre, Yunus Emre bir gün Hacı Bektaş Veli’nin kapısına gelmiş ve ekmek istemiş, Hacı Bektaş Veli ‘de ekmek mi istersin, hikmet mi diye sormuş. Yunus Emre “Açım, hikmeti ne yapayım” demiş ve gitmiştir. Daha sonra bu kararından pişman olmuş,  geri dönmüş ve hikmeti istiyorum demiştir. Hacı Bektaş Veli az önce Taptuk Emre aldı, git onu bul ondan iste yanıtını vermiştir. Yunus Emre, Taptuk Emre’ye ulaşmış ve ondan çok etkilenmiş uzun yıllar ona odun taşımış, intisap etmiştir. Tekkelerde yaşamış ve veliliğe erişmiştir.

Ölümü

Yunus Emre’nin ölümü ve mezarının nerede olduğu da tartışmalı bir konudur. 1320-1321 yıllarında seksen yaşlarında öldüğü bilinmekte fakat mezar konusunda farklı bilgiler verilmektedir. Anadolu da ona yakın yerde Yunus Emre’ye ait olduğu sanılan mezarlar vardır. Sarıköy, Karaman, Ortaköy, Bursa, Kula, Erzurum, Keçiborlu, Sandıklı, Ünye ve Sivas’ ta bulunan mezarların hangisinin Yunus Emre’ye ait olduğu bilinmemektedir.

Sanat Yaşamı

Yunus Emre eserlerinde Türkçeyi çok güzel kullanmış, halka hitap etmiştir. Bu da Yunus Emre’nin okunup anlaşılmasında önemli bir rol oynamıştır. Şiirleri tasavvuf ağırlıklıdır, Allah sevgisini, O’na erişebilme uğrunda ömrünü adamayı şiirlerinde işlemiştir. İnsanlara olan sevgi ve hoş görüsü de ayrı bir önem taşır. Hatta bunun için söylediği “Yaratılmışı hoş gördük, yaratandan ötürü.” sözü halk arasında en meşhurlarındandır. Yunus Emre Anadolu da o kadar çok sevilmiştir ki Anadolu’nun çeşitli yerlerinde adına mezarlar yapılmıştır. Şiirleri yüzyıllarca dilden dile aktarılmıştır.

Yunus Emre’nin Eserleri;

Risalettü-ün Nushiyye ve Divan olmak üzere iki eseri vardır.

Yunus Emre’den seçme sözler;

  1. Ölümden ne korkarsın, korkma ebedi varsın.
  2. Yaratılanı hoş gör, Yaradan’dan ötürü.
  3. Sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz.
  4. Benim bir karıncaya ulu nazarim vardır.
  5. İlim, kendini bilmektir.

 

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Yunus Emre’nin Hayatı ve Şiirleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Deniz Kural20 Haziran 2017

gerçekten de hayatımıza ışık olabilecek bir isim Yunus Emre.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali Kimdir? 30 Nisan 2015

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır