İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Totalitarizm Nedir?

Totalitarizm, siyaset faaliyet alanın tek bir partinin elinde olmasıyla gerçekleşebilir. İktidarı elinde bulunduran bu partiye ait ideolojinin tüm ülkede egemen olması durumudur. Bu totaliter yapıda devlete ait kolluk kuvvetleri, medya organları gibi güç araçlarını iktidar eliyle kullanarak farklı görüş ve ideolojinin ortaya çıkmasına engel olur. Totaliter yönetimler kendi ideolojisini devlet araçlarıyla korumaya çalışır.

Bu yönetim şekli ilk kez İtalya’da 1920’lerde Benito Mussolini tarafından uygulanmıştır. Yine yakın tarih Hitler Almanya’sı ve Stalin dönemdeki Rusya Totalitarizm örnekleri arasında yer alır. Totaliter ülkedeki insanları ideolojiye sadık kalması, ideolojiyi benimsemesi için ve insanları kontrol altına almak için çeşitler planlar uygular. Temel uygulamalar şu şekildedir;

  • Ülke ekonomi katı bir şekilde merkezi yönetimin elindedir. Denetleme yine sadece merkez tarafından yapılır.
  • Ülkedeki tüm iletişim araçları tekelleştirilir. İletişim ideolojik propaganda için önemli bir unsurdur.
  • Ülkede yaşayan insanlara ütopik bir gelecek vaad edilir. (Örnek: Hitler Almanya’sının “Üstün ırk” propagandası)
  • Ülke silahlanmaya önem verir ve güçlü bir ordu için odaklanır. Silah sanayinde tekelleşme söz konusudur.
  • Farklı fikir ve düşüncelere sistematik olarak ideolojik terör uygulanır. Bunun için devlet organları kullanılır. (Polis, asker, mahkemeler…)

 

Totalitarizm bireyi yok sayar ve toplumun sadece sistemi ayakta tutmak için çalışması gerektiğini savunur. Bireylerin düşünceleri yok sayıldığı için rejimin belirlediği toplumsal kurallar ve ahlak anlayışı vardır. Bu düşüncelere ve ahlaka ters düşenler kolluk kuvvetleri tarafından cezalandırılır. Toplumdaki tüm bireyler rejimle her konuda aynı fikre sahip olmalıdır.

Son yüzyılda popüler olan bu yönetim şekli Musollini ile İtalya’da, Adolf Hitler ile Almanya’da, Stalin ile Rusya’da, Muammer Kaddafi ile Libya’da, Miloseviç ile Yugoslavya’da uygulanmıştır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.