Sabahattin Ali Kimdir?

Ana Sayfa » Eğitim » Sabahattin Ali Kimdir?
Sabahattin Ali Kimdir?

 Edebiyatımızın önemli yazarlarından Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907’de Gümülcine de doğmuştur. Babasının mesleği dolayısı ile ilköğretimini çeşitli şehirlerde sürdürmüştür. Öğrenimini İstanbul İlköğretmen Okulunda tamamlayan Sabahattin Ali, sonrasında Yozgat’ta bir yıl öğretmenlik yapmıştır.1928 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nca Almanya’ya gönderilmiş, 1930 yılında dönmüştür. Döndükten sonra Aydın, Konya ve Ankara ortaokullarında Almanca öğretmenliği yapmıştır. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Müdürlüğü’nde memurluk ve Devlet Konservatuarı’nda dramaturgluk yapmıştır.

1932 yılında Konya’da bulunduğu sırada, bir arkadaş toplantısında Atatürk’ü yeren bir şiir okuduğu iddiasıyla tutuklanmıştır. 1 yıl Konya ve Sinop cezaevlerinde yatmış, 1933 yılında Cumhuriyetin onuncu yıl dönümü dolayısıyla çıkarılan af ile özgürlüğüne kavuşmuştur. Cezaevinden çıktıktan sonra Ankara’ya gitmiş Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak yeniden göreve alınmasını istemiştir. Eski düşüncelerinden vazgeçtiğini ispat etmesini istemesi üzerine Varlık Dergisinde 1934’te “Benim Aşkım” adlı şiiri yayınlanmış, Atatürk’e bağlılığını göstermeye çalışmıştır.

1935 yılında Sabahattin Ali, Aliye Hanım ile evlenmiş 1937 yılında da kızı Filiz Ali dünyaya gelmiştir.

Sabahattin Ali yazıları ve kitapları yüzünden çeşitli baskılar ile karşılaşmıştır. “İçimizdeki Şeytan “ romanı milliyetçi kesimden büyük tepki toplamıştır. Hakkında açılan davalar sebebiyle bir süre işsiz kalmış büyük sıkıntılar çekmiştir. 1946-1947 yılları arasında Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz ile Marko Paşa, Malum Paşa, Öküz Paşa gibi siyasal mizah dergilerini çıkarmış, ancak bu dergiler de tek parti iktidarının baskıları ile karşılaşmıştır.

Yine bir dava nedeni ile 1948’de 3 ay cezaevinde yatmıştır. Çıktıktan sonra zor günler geçiren Sabahattin Ali baskılardan uzaklaşmak için Yurt dışına gitmeye karar verir fakat kendisine pasaport verilmez. Yasal yollardan yurt dışına çıkamayan yazar, Bulgaristan’a kaçmaya karar verir. Bir kaçakçı ile anlaşır fakat aynı zamanda ajanlık yapan kaçakçı ağır basan milliyetçi duyguları ile Sabahattin Ali’yi başından sopayla vurarak öldürür. Bir başka iddiaya göre ise Sabahattin Ali, Kırklareli’nde  Emniyet tarafından sorgulanırken işkence sonucu öldürülmüş kaçakçı Ali Ertekin paravan olarak kullanılmıştır. Tabi bu hiçbir zaman kanıtlanamamıştır. Sabahattin Ali’yi öldürdüğünü itiraf eden ve Milli Emniyet mensubu olduğu iddia edilen Ali Ertekin  yıl hüküm giymiş fakat birkaç hafta sonra çıkan aftan yararlanarak serbest kalmıştır.

Sabahattin Ali Eserleri;

Öyküleri

Değirmen (1935)

Kağnı (1936)

Hanende Melek (1937)

Ses (1937)

Kağnı – Ses (1943 – İki kitap birlikte)

Yeni Dünya (1943)

Sırça Köşk (1947)

Kamyon

Bütün Öyküleri 1 (Aralık 1997, Değirmen, Kağnı ve Ses kitapları ile birlikte)

Bir Orman Hikayesi

Romanları

Kuyucaklı Yusuf

İçimizdeki Şeytan

Kürk Mantolu Madonna

Canım Aliye Ruhum Filiz (Roman değildir, mektuplarından derlenmiştir.)

4.00 avg. rating (77% score) - 1 vote

Sabahattin Ali Kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Mert02 Haziran 2017

Ödevim için araştırma yaparken çok işime yaradı siteniz. Teşekkürler, bu arada Sabahattin Ali’nin eserleri çok güzeldir tavsiye ederim 🙂

Ömercan Dinç04 Haziran 2017

Sabahattin Ali türk edebiyatı için gerçekten önemli ve unutulmaz bir isim arkasında bıraktığı eserler hala en çok okunanlar arasında yer alıyor.

Mert ince05 Haziran 2017

Kitaplarını çok beğendiğim şahıs gayet detaylı ve güzel anlatım olmuş

şafak güler23 Haziran 2017

vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. çok işime yaradı

Umut Can Turgay24 Temmuz 2017

şapkalı a nın kaldırımasında da rol aldı diye biliyorum ama emin değilim.

ödevci22 Ağustos 2017

Sebahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna eserini okumuştum idare eder tavsiye ederim.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır