Reşat Nuri Güntekin Kimdir?

Ana Sayfa » Eğitim » Reşat Nuri Güntekin Kimdir?
Reşat Nuri Güntekin Kimdir?

Reşat Nuri Güntekin kimdir

Reşat Nuri Güntekin, Cumhuriyet Dönemi Edebiyatında önemli bir yeri olan Çalıkuşu, Yeşil Gece ve Anadolu Notları gibi eserlere imza atmış roman ve öykü yazarıdır. Yirminci yüzyılın en önemli romancılarındandır.

Hayatı:

25 Kasım 1889 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. 1912 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bitirmiştir. 1913 yılında Bursa’da başladığı öğretmenlik hayatına çeşitli okullarda devam etmiştir. 1931 yılında Milli Eğitim Müfettişi olmuş,1933-1943 yılları arasında Çanakkale milletvekili görevini yürütmüştür. 1954 yılında da Paris Kültür Ateşesi olmuştur. 1956 yılında kanser tedavisi için gittiği Londra’da ölmüştür.

Yazın Hayatı:

Müfettişlik görevi vasıtası ile Anadolu’da gezdiği için Anadolu insanını yakinen tanımıştır. Eserlerinde Anadolu’daki yaşamı ve toplumsal sorunları ele almıştır. Yazın hayatı 1917 yılında Diken dergisinde yayımlanan “Eski Ahbap” adlı uzun öyküsü ile başlamıştır. Zaman gazetesinde tiyatro eleştirmenliği yapmıştır. Asıl ününü ise Vakit gazetesinde yayımlanan Çalıkuşu adlı romanı ile kazanmıştır.

Reşat Nuri Güntekin’in romanları sanat anlayışı bakımından duygusal ve sosyal romanlar olarak ikiye ayrılır. Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Akşam Güneşi romanları duygusal romanlarıdır. Yeşil Gece, Yaprak Dökümü, Miskinler Tekkesi gibi romanları da sosyal romanlarıdır.

Kuşaklar arası anlaşmazlıklar, batılılaşmanın yanlış yorumlanması, eğitimin önemi eserlerindeki (özellikle sosyal romanlarının)başlıca temalardır. Dili yapmacıksız ve sadedir. Konuşma dili ile yazdığı eserleri geniş halk kitleleri tarafından rahatlıkla okunmasını sağlamıştır.

Reşat Nuri, milli edebiyat akımı içerisinde yer alır. Milli edebiyat akımının en önemli özelliği dilde yalınlık, Arapça ve Farsça kelimelerin Türkçe karşılığını kullanma gibi özellikleri eserlerinde uygulamıştır. Bu özelliği bugün bile okunup anlaşılabilir olmasını sağlamıştır.

Eserlerinin Belirgin Özellikleri;

Güçlü bir gözlemciliği olan Reşat Nuri Güntekin eserlerine de bunu yansıtmıştır.

-Anlatımında psikolojik tahlillere başvurmuştur.

-Sade bir dil kullanmıştır. Konuşma dilinin canlılığını eserlerine yansıtmıştır.

-Eserlerinde yurdun çeşitli yerlerindeki olumlu ve olumsuz görünümleri, yanlış batılılaşmayı, bozulan insani değerleri ve ahlak yapısını kişisel duyguları ile birleştirerek anlatmıştır.

-Eserlerinde mizah öğelerine de yer vermiştir.

-Eleştirdiği tipleri acımasızca yerer.

 Eserleri

Roman: Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Akşam Güneşi, Acımak, Damga, Kızılcık Dalları, Eski Hastalık, Miskinler Tekkesi, Yaprak Dökümü, Ateş Gecesi, Bir Kadın Düşmanı, Gökyüzü, Değirmen, Yeşil Gece, Gizli El, Harabelerin Çiçeği, Sönmüş Yıldızlar, Kan Davası, Kavak Yelleri, Son Sığınak

Hikâye: Roçild Bey, Eski Ahbap, Tanrı Misafiri, Sönmüş Yıldızlar, Leyla ile Mecnun, Olağan İşler, Nenesi Kro

Oyun: Hançer, Eski Rüya, Ümidin Güneşi, Gazeteci Düşmanı, Şemsiye Hırsızı, İhtiyar Serseri (üç oyun),Taş Parçası, Yeşil Gece, İstiklâl, Hülleci, Yaprak Dökümü, Eski Şarkı, Balıkesir Muhasebecisi, Tanrıdağı Ziyafeti, Bir Köy Öğretmeni, Çalıkuşu, Kavak Yelleri

Gezi: Anadolu Notları

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Reşat Nuri Güntekin Kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yerelleşme Nedir?

Yerelleşme Nedir? 14 Mart 2018

Teokrasi Nedir?

Teokrasi Nedir? 06 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır